Cartea a fost iniţial scenariu de film, apoi publicată ulterior ca roman în Germania, şi la sfârşitul lunii noiembrie a apărut într-o nouă ediţie la în colecţia „Raftul Denisei” a Editurii Humanitas.

La secţiunea trofeul Gaudeamus pentru editurile care au publicat peste 100 de titluri în 2008, locul I a revenit Editurii Humanitas, aceasta fiind urmată de Grupul Editorial RAO, şi de Editura Polirom.

Pentru edituri care au publicat în acelaşi an între 50 şi 100 de titluri premiul a fost acordat Editurii ART, care a câştigat şi premiul de Excelenţă pentru amploarea şi dinamica proiectului editorial, iar pentru cele care au publicat mai puţin de 50 de titluri, Editurii Vremea.

Agerpres a câştigat Trofeul Presei la secţiunea agenţii de presă, pentru celelalte categorii trofeul revenind: cotidianului „Evenimentul zilei”, la secţiunea publicaţii, postului Europa FM (radio), postului TVR Cultural (TV), şi HotNews.ro  pentru secţiunea on-line.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.