Hussein Shahristani, specialist in fizica atomica, locuieste in prezent in afara Irakului. El a afirmat, in timpul emisiunii „60 de minute”, ca planurile metroului, executate de companii straine, au fost incredintate armatei irakiene pentru a-i permite acesteia sa disimuleze si sa deplaseze armele de distrugere in masa. Shahristani a precizat ca legaturile sale din Irak l-au informat ca presedintele Saddam Hussein doreste, in prezent, sa utilizeze aceste tuneluri pentru a forma o bariera de agenti chimici mortali in jurul Bagdadului. „Nimeni nu poate scapa si oricine doreste sa atace orasul trebuie mai intai sa treaca de aceasta bariera chimica, apoi de luptele de strada”, a mentionat disidentul irakian. De asemenea, presedintele irakian ar putea folosi aceste tuneluri pentru a se ascunde. „Exista o retea foarte complexa de tuneluri, de peste 100 km lungime si structurata pe mai multe niveluri”, a precizat sursa citata. Shahristani sustine ca a fost condamnat la inchisoare timp de 11 ani si torturat pentru ca a refuzat sa fabrice o bomba atomica si a evadat in urma unui bombardament din timpul razboiului din Golf, ianuarie-februarie 1991.

Membri ai organizatiei Greenpeace au protestat impotriva razboiului, ieri, in fata Parlamentului turc de la Ankara, legati in lanturi si vopsiti cu rosu pe fata. Ei au folosit si zeci de papusi manjite cu vopsea care sugerau victime nevinovate ale unei eventuale interventii militare in Irak. Si la Hong Kong au avut loc proteste asamanatoare in fata Consulatului SUA. Manifestantii au desfasurat o panza lunga de peste 300 de metri cu aproximativ 50.000 de semnaturi contra razboiului.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.