Ministrul economiei, Codrut Seres (foto), a respins ieri acuzatiile presedintelui Basescu.


El a negat informatiile referitoare la existenta unui contract de un miliard de euro, incheiat in urma acordului de cooperare economica dintre Romania si Elvetia. “In acord nu sunt mentionate sume sau companii si nu se face referire la vreun contract de un miliard de euro, contractele referitoare la Portile de Fier fiind incheiate in vechea legislatura”, a precizat Seres. Basescu ceruse Ministerului de Interne sa verifice actele normative emise de Guvern in ultimii zece ani, deoarece multe dintre acestea au fost date “in folosul grupurilor de interese nelegitime”. 


La randul sau, premierul i-a cerut ministrului Seres sa suspende aplicarea acordului pentru a aduce clarificarile necesare, astfel incat sa nu existe nici o interpretare contrara legislatiei achizitiilor publice prin licitatie. 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.