Resedinta regala de la Lobamba a excentricului Mswati al III-lea a fost asaltata, duminica, de 40.000 de femei care isi doreau sa devina sotii ale temutului suveran. Desi mai are 12 neveste, cu prima dintre ele fiind casatorit de peste 20 de ani, Mswati, 39 de ani, vrea in fiecare an ‘o nevasta proaspata’, dupa cum chiar el a declarat.


Monarhul din Swaziland (care are 27 de copii si care este foarte instarit) a organizat un ritual special pentru a-si alege sotia virgina, conform ziarului ‘Corriere della Sera’. La ceremonie au participat peste 40.000 de femei, purtand in maini trestie de zahar, semn al fertilitatii.

Conform traditiei din Swaziland, femeile trebuie sa fie pline de energie, sa danseze si sa fie trupese, astfel incat sa atraga atentia regelui Mswati al III-lea, cunoscut ca foarte pretentios.

Are o avere de 200 de milioane de dolari

Cu o avere de peste 200 de milioane de dolari, Mswati face parte din topul celor 15 cei mai bogati regi din lume realizat de publicatia americana Forbes. Excentricul monarh are cui sa semene. Tatal sau, regele Sobhuza al II-lea, a avut 70 de neveste si 210 copii. Mswati a fost cel de-al doilea fiu.


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.