Abas Amini (33 de ani), poet si militant comunist care a parasit Iranul in urma cu doi ani, refugiindu-se in Marea Britanie, a recurs la gestul respectiv dupa ce Ministerul britanic de Interne a anuntat ca va face recurs la o decizie de a i se acorda azil. Amini a declarat la Radio BBC ca a fost nevoit sa se refugieze in Marea Britanie dupa ce a fost torturat si aruncat in inchisoare in Iran, timp de sase ani. ,,Nu trebuie oare ca o fiinta umana sa aiba un metru patrat de pamant pe care sa traiasca, dar sa traiasca in pace? Pentru aceasta am venit in Anglia,,, a afirmat iranianul.
Inainte de a recurge la gestul disperat de a-si coase urechile, ochii si gura, Amini s-a aflat timp de o saptamana in greva foamei. El a tinut tot timpul o sticla de benzina la indemana si a amenintat ca-si da foc in cazul in care cineva va incerca sa-l hraneasca prin forta. Un psiholog trimis sa analizeze starea psihica a solicitantului de azil, a declarat, sub juramant, ca Amini este perfect normal si a recurs la aceste actiuni de protest pentru ca stie ca, in cazul in care va fi retrimis in Iran, va fi condamnat la moarte.
Agentia Reuters comenteaza ca asupra guvernului britanic s-au facut recent presiuni pentru a lua masuri mai dure de reducere a numarului persoanelor care cer si carora li se acorda azil in Marea Britanie. Saptamana trecuta, Londra a anuntat o scadere cu 32% a numarului solicitantilor de azil in primul trimestru al anului 2003 fata de perioada similara din 2002.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.