Cuprins:
Silvia Dumitrescu, pe Facebook: „Cred în tine Călin Georgescu”
Protestul susținătorilor lui Călin Georgescu a avut loc în Piața Victoriei din București, unde manifestanții au cerut reluarea turului doi al alegerilor prezidențiale, afișând steaguri ale României, Statelor Unite și, pentru prima oară de când a început invazia Ucrainei, ale Rusiei.
La miting a ținut să fie prezentă și Silvia Dumitrescu, o artistă care s-a lansat în perioada regimului comunist, la Festivalul național de muzică ușoară de la Mamaia ’85.
Pe pagina personală de Facebook, interpreta a postat o fotografie care o arată în mijlocul manifestanților, lângă care a lăsat și un mesaj de susținere pentru Călin Georgescu, care intenționează să candideze la alegerile prezidențiale 2025.
„Cred în tine Călin Georgescu”, a scris Silviu Dumitrescu.
„Că ești țicnită știam, dar chiar în așa hal, să-l egalezi pe diliul CG?”
Postarea artistei nu a fost trecută cu vederea de prietenii ei virtuali, cei mai mulți fiind, de-a dreptul, indignați de decizia ei de a-l susține pe Călin Georgescu.
Mesaje care o critică:
„Pe bune?! Crezi în omul rușilor? Eu știu că nu e nevoie de prea multă carte pentru cântăreți, dar… totuși”
„Doamne ferește, ați îmbătrânit degeaba. Până și Gigi Becali și-a dat seama ca acest Călin este un impostor care face parte tot din sistemul vechi, cel mai periculos! Treziți-vă ca altfel dacă iese Călin o să fie și mai rău ca acum”
„Ați luat-o razna la bătrânețe…”
„Tu ești fix ‘imaginea’ pe care o proiectează Georgescu! Suveranism, naționalizare și alte imbecilități. Tu și ochelarii tăi cu Swarovski!”
„Ai îmbătrânit urât!”
„A băut după Bittman!”
„Vai de capul tău! Crezi într-un escroc care manipulează pe toți idioții”
„Că ești țicnită știam, dar chiar în așa hal, să-l egalezi pe diliul CG?”
„Doamne ferește! Dar probabil tânjiți după era comunistă cand v-a fost bine… altă explicație nu poate exista! Vârsta își spune și ea cuvântul”
„Te-a spălat și pe tine pe creier? Bravos, națiune!”
„Felicitări, minunată doamnă”
Au existat, însă, și mesaje de susținere pentru Silvia Dumitrescu, ce-i drept mult mai puține.
Mesaje care o susțin:
„Bine de tot. Călin Georgescu alesul și susținătorul poporului român. Cred în tine”
„Bravo, Silvia! Și noi tot cu el suntem!”
„Felicitări, minunată doamnă”
Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_3a38bee9b332574734fdb8bbdc8b4de6.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_7680be26d4859876effe22c6c1887813.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_e4ab1733312655e5ea67a8a6b63bc404.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_787d9afe2f1c5739f272fa27aa53841d.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_3fbbd91a21884ef3182d4ed8ba4ffe91.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_5ee737fe7989a75ebcab9fb782f7ebc0.jpg)
Știri România
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/plugins/rro-feed/no-picture.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_bc8ab3732072805d75e343feef6735cf.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/278_db78c329f4a2586a9d024802acb2c4f0.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/50_80cb8d2772989652de1e390fa8cb0bfd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_d349925b10067b61941cc3defe23877d.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_50a86260cc3cff2cca5d1abc94b4801c.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/233_a63ed748881d0408a6cb93107430f882.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_c33e0692d86ce7453f24be7ee49e591e.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_baaed455b78df98eb7ef6ff7ebfb418c.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/274_8489f1a706c1363914e67ef8af7230b3.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/288_c36ab9db1b233dabdcec23b708e55289.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/16_5c5da9e9bf04c24d7dd0e5e2b835e381.jpg)
Politic
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/289_f44a5ce4ff819b480e9e6a5794426eeb.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_04ba4812261bdce3af5ca958b0c17ad6.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/255_079bd4deb65d349693a2e07607cc809e.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/204_5e69c97c2b5cdc6547c87dc3c77ff589.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/204_4e6c7a944281a9d691b993f5ab9ca9e8.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/nicusor-dan-consultari-cotroceni-cu-partidele-politice-23-iunie-2026.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/fotojet-17.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/5stirimondene23062026-poza-site-scaled.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/gabriela-cristea-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_6a9e75f041cab2c89597a3e8a667770b.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_da757c304bfd769d39ba23c132f6b824.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/284_96ac47d760c66c611b437a7357f30153.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/275_2986dde1b55e0e0f2be0384fc56aeeec.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/274_a705b70135bef2a03d9f1938d5acc044.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_0d9b61921f34cd1dd27723d35c176ab8.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_c1eb491ee8f9049584d0411e4bec95d8.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/nicusor-dan--foto-profimedia-1096367922.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/travel-to-greece-mediterranean-islands-outside-to-2026-03-17-06-24-09-utc.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/plaja-plaka-naxos-grecia.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/turnul-eiffel.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/gara-londra-canicula.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/politisti-franta.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/telecomanda-aer-conditionat.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/locuitori-zone-albastre-obiceiuri.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/barbat-face-bautura-electroliti.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/cum-sa-porti-rochiile-fara-umar.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/ilie-bolojan-nicusor-dan-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/7292759861661211301633398914747907944615428n.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/bancnote-euro-7.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/gettyimages-117080271-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/accident-rutier-shutterstock2534399735-vs-xios6-jpg-copy.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/protest-nicusor-dan--foto-eli-driu.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/whatsapp-image-2026-06-22-at-21-59-08-1-e1782154993550.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/sri-id36048inquamphotosoctavganea-copy.jpg)
Realist2023 23.02.2025, 20:52
In afara de nesaratele emisiuni de muzica usoara romaneasca pe care ni le bagau pe gat in alea 2 ore zilnice de program (ati uitat, ceausistilor ?), imi amintesc ca venea neinvitata pe la balurile studentilor. Eram candva la unul la ASE / asa de prost (incerca) sa cante incat toata audienta huiduia si fluiera. Ea nimic, ii dadea surda mai departe. In cele din urma, ii striga unul neaos: "-Pleaca ba proasto acasa !" Credeti ca s-a suparat si a plecat ? Nooo ! A raspuns elegant: "-Iete ca nu plec !" Asa ca nu e de mirare, e pe masura ei, a gasit o ultima rusinoasa tribuna ca sa mai iasa putin in evidenta ...
MartaPop 23.02.2025, 22:07
Daca o persoana este talentata si a ajuns la o oarecare varsta nu inseamna ca si gandeste sau poate are interese materiale!
tomitan 24.02.2025, 09:16
Motto:"Akh, Arlekino, Arlekino!/Nuzhno byt' smeshnym dlia vsekh!/Arlekino, Arlekino, Est' odna nagrada - smekh"- Alla Pugacheva - Arlekino(1975) Nu aruncati cu pietre in artistii "epocii de aur"! In afara de regretatii Dinică ,M.Popescu L.Balanuță,sau Marcel Iureș care si-au vazut de meserie si nu s-au plans , restul niste nulitati si mână intinsă .Dpdv al doamnei " epoca de aur " era colacul ei de salvare,un aranjament cu Moculescu& Ursulescu, castiga si ea trofeul Mămăița.Cine castiga acest trofeu canta șlagare in devenire printr-o cârciumă mai selectă la munte sau la mare si la TV de Revelion intre 2 colinde dedicate conducatorului iubit & partidului.Căderea comunismului si trecerea prin sita competentei valorilor, nu le-a picat bine acestor artisti no-name care s-au simtiti marginalizati ai societatii. PS1.Ii sugerez doamnei ,la mitinguri sa cante piesa Arlekino,ptr ca asta e CG, un bufon. 2.Apropo, Alla care a fost cineva in URSS, il uraște pe Putin & epoca sovietica.
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.