Caporalul Marian Vataselu, impuscat vineri dupa-amiaza de un coleg care efectua serviciul de paza, este internat in stare grava la Spitalul Militar Central. El este ventilat mecanic, iar pronosticul privitor la evolutia sa este rezervat, a declarat, ieri, purtatorul de cuvant al spitalului, doctorul Dragos Cuzino. Medicul a adaugat ca, la 23 de ani, cat are caporalul, el ar putea depasi cu bine aceasta situatie, daca are suficiente resurse fizice.

Militarul a fost adus vineri la spital, cu leziuni ale splinei si rinichiului stang, cu hemoragie severa, unul dintre gloante strapungand stomacul si colonul, neputandu-i-se monitoriza nici tensiunea. Pacientului i s-a indepartat splina si rinichiul stang, i s-a cusut stomacul si o parte din colon.

Caporalului Marian Vataselu i s-a acordat primul ajutor si a fost transportat de urgenta la Spitalul Clinic Militar Central cu o ambulanta militara, fiind insotit de medicul unitatii. Cazul este cercetat de Parchetul Militar Bucuresti.


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.