Farul Constanta – FC National 0-3 (0-2)
Au marcat: Mitrovic (9, 15), S. Ilie (84).
Farul: Curca 5 – I. Barbu 5 (71 Dicu 5); Usurelu 5; Lungu 5- Popete 5,5; C. Mocanu 5; Chirea 5 (65 Badescu 5,5); Trofin 5,5; Cristocea 6; Senin 5 – L. Mihai 5,5; Cr. Negru 5.
FC National: B. Vintila 6,5 – Curt 6; Falub 6,5; Ad. Matei 6,5 – Carabas 6,5; Ov. Petre 6,5; G. Popescu 7; G. Coman 6 (46 Caramarin 6); P. Marin 6,5 – Sg. Radu 6 (59 M. Savu 6); Mitrovic 8 (64 S. Ilie 7).
Au arbitrat: Augustus Constantin 6,5 (Ramnicu Valcea) – Marius Beudeanu 6,5; Florin Hancu 6,5 (ambii din Brasov).
Astra Ploiesti – FCM Bacau 1-0 (0-0)
A marcat: Mihalache (83).
Astra: Multescu 6,5 – L. Dobre 5 (25 A. Dumitru 5); N. Constantin 6; Petroesc 6; Lacusta 6; Negoita 5 – C. Cristescu 5 (69 Movila 6); Mihart 6; Craciun 5 (59 Mihalache 6,5) – Duna 6; M. Dascalescu 6.
FCM Bacau: Ciubotaru 5 – Codreanu 5; Ciurlea 5 (89 M. Ilie); R. Ciobanu 5; Ardeleanu 5; Bordeanu 5 – Apostol 5; Nivaldo 5; Badoi 5 (68 Pitu 5) – Ciocoiu 4( 85 Iftdodi); Cursaru 5,5.
Au arbitrat: Sorin Corpodean (Alba-Iulia) 7 – Marcel Savaniu (Sibiu) 7; Zoltan Szekely (Baia Mare) 7.
Dinamo Bucuresti – Gloria Bistrita 1-0 (1-0)
A marcat: Claudiu Dragan (6).
Dinamo: Iliuciuc 4 – Kirita 4; Onut 4; Iodi 4 – Bolohan 4; Tames 5 (65 Fl. Petre 4); Parvu 4 (78 Zicu 4); V. Munteanu 4 – Cl. Niculescu 4; Cl. Dragan 4; Danciulescu 4 (59 Stanga 4).
Gloria: Campeanu 4 – Mandrean 4 (45 Ceausu 4 ); Coroian 4; V Popa 4; Costin 4; Miszti 4 – Minteuan 4; Velcea 4; Sanmartean 4 (59 Jula 4) – Bucuroaia 4; Barsan 4 ( 73Turcu 4).
Au arbitrat: Robert Dumitru (Brasov) 7 – Marian Deaconu (Ploiesti) 6,5, Constantin Safta (Iordacheanu) 7.
Sportul Studentesc – Univ. Craiova 2-3 (1-2)
Au marcat: Mazilu (13), Chihaia (73)/ Frasineanu (3 pen), Vrajitoarea (6), Barcauan (60).
Sportul: Stanca 5 – Farmache 5,5; Musteata 5,5; Necsulescu 5 (46 Secareanu 4); Maxim 4,5 – T.Balan 5 (63 Cr.Irimia 5); Lazar 5; V.Negru (66 O. Chihaia 6 ); Paduret 5 – Mazilu 6; Dinita 5.
Universitatea: Preda 5 – Baldovin 6; Craciunescu 6 (76 Danciu); Rada 6 – C. Dobre 6; Grigorie 6,5 (45 Alexa 6); Stoican 6 (88 Verdes); Frasineanu 6; D.Rednic 5 – Vrajitoarea 6; Barcauan 7.
Cartonase rosii: Irimia (87), Farmache (89), Paduret (90)/ Frasineanu (90).
Arbitri: Anton Helesteanu (Iasi) 6 – Ioan Muresan (Timisoara) 7; Gheorghe Negoita (Braila) 7.
UM Timisoara – Steaua Bucuresti 0-3 (0-1)
Au marcat: M. Radoi (14); Cl. Raducanu (76); S. Cristescu (88).
UM Timisoara: Buturuga 4 (46 Balici 5) – Mada 5; M. Kovacs 5; Marisescu 5 – Gosa 5,5; Nincsovics 5; Fl. Calin 5,5; Vlaicu 6; C. Bar 5 – Savoiu 5 (67 Purice 5); Cojan 5 (66 Cl. Balaci 5).
Steaua: M. Tudor 7 – D. Balan 6; Miu 5,5 (78 B. Nicolae); M. Radoi 7; Mitrita 5,5 – Fl. Dumitru 6; Falemi 5,5 (64 S. Cristescu 6); Trica 6 (58 P. Stoica 6); Lita 6 – Cl. Raducanu 7; Neaga 6.
Au arbitrat: Sorin Burloiu (Galati) 7 – Marian Toader 7, Aurel Ionita 7 (ambii din Constanta).
FC Brasov – Otelul Galati 1-0 (0-0)
A marcat: Ogararu (46 autogol).
FC Brasov: Arcanu 6 – M. Stan 5.5 (59 Cocan 5,5); I.Andrasi 6; Isaila 6,5; Fl. Moldovan 4, 5 (68 A.Ghindaru 6); Sarmasan 6,5 – Balasa 6,5; Vasc 6; Stere 6 – Buga 5,5; Vascko 4 (53 Onofras 6).
Otelul: Cr. Munteanu 6 – Ogararu 4; Ghionea 6,5; Pelin 5, 5 (65 Bostina 5,5); Tofan 5,5; Mozacu 6 – B. Andone 6, V. Tanase 6, Bastina 6; Gurita 5 – D. Oprea 5.
Au arbitrat: Gheorghe Moise 6,5 – Adrian Vidan 6,5 – Gheorghe Marinescu 6.5 (toti din Bucuresti).
Ceahlaul P. Neamt – Petrolul 1-3 (0-0)
Au marcat: Feizula (89)/ A. Savu (56), Orlando (84, 89)
Ceahlaul: Covrig 4 – Avadanei 4; Alistar 4; Domsa 4 – Brujan 4; Botan 4 (58. M. Ionescu 4); T. Serban 4; Solomon 4; Purica 4 – Axinia 4 (71 Feizula); Nemtanu 4 (60 Enache 4).
Petrolul: Cernea 4 – E. Tudor 4; Toporan 4; V. Voinea 4; Pascovici 4; Irimescu 4 – Grama 4 (46 Orlando 4); G. Paraschiv 4; Todoran 4 (60 Aldea 4); A. Savu 4 – Costescu.
Au arbitrat: Alexandru Tudor 7 – Tudor Constantinescu 7; Dan Lazarescu 7 (toti din Bucuresti)
Programul ultimelor trei etape Etapa a 28-a (miercuri, 22 mai)
Ceahlaul Piatra Neamt – Otelul Galati; Rapid Bucuresti – FC Brasov; UM Timisoara – Petrolul Ploiesti; Dinamo Bucuresti – FC Arges; Farul Constanta – Steaua Bucuresti; Sportul Studentesc – Gloria Bistrita; Astra Ploiesti – FC National; FCM Bacau – Universitatea Craiova.
Etapa a 29-a (sambata, 25 mai)
Ceahlaul Piatra Neamt – Rapid Bucuresti; FC Brasov – UM Timisoara; Petrolul Ploiesti – Dinamo Bucuresti; FC Arges – Farul Constanta; Steaua Bucuresti – Sportul Studentesc; Gloria Bistrita – Astra Ploiesti ; FC National – FCM Bacau; Otelul Galati – Universitatea Craiova.
Etapa a 30-a (sambata, 1 iunie)
Rapid Bucuresti – Otelul Galati; UM Timisoara – Ceahlaul Piatra Neamt; Dinamo Bucuresti – FC Brasov; Farul Constanta – Petrolul Ploiesti; Sportul Studentesc – FC Arges; Astra Ploiesti – Steaua Bucuresti; FCM Bacau – Gloria Bistrita; Universitatea Craiova – FC National.