Va scriu aceasta scrisoare pentru a va spune trista mea poveste.


Cu ceva timp in urma mama noastra ne-a parasit. Suntem patru frati suparati din cauza acestei tragedii. Nu o putem jeli pentru ca nu s-a dus in lumea celor drepti, ci a plecat dupa un alt barbat si nu s-a gandit ca in urma ei a lasat patru suflete nevinovate cu ochii plini de lacrimi. Desi locuieste la doar 3 km distanta de casa noastra, nu vine sa ne vada, ba, mai mult, cand o intalnim din intamplare ne intoarce spatele, nu ne raspunde cand incercam sa vorbim cu ea, iar daca strigam dupa ea, concubinul ei ne injura. Nu cred ca a avut vreun motiv sa ne paraseasca, pentru ca tatal meu nu a batut-o si nu se certau deloc.


Tatal meu munceste cu ziua pe la diversi cetateni de unul singur, pentru ca noi nu-l putem ajuta, fiindca suntem prea mici. Eu sunt cea mai mare, am 14 ani. Mai am inca o sora si doi frati: Florina – 10 ani, Claudiu Ionut – 9 ani, Andrei Dorin – 8 ani.


Eu, fiind cea mai mare, am grija de ceilalti frati mai mici sa nu se loveasca la joaca sau sa se bata cu alti copii, apoi o ajut pe bunica mea in treburile gospodariei.


Nicoleta Voiculeanu,
Calmatuiul de Sus, Teleorman.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.