Vor sau nu, cei care si-au anuntat intentia de a oferi servicii de telefonie fixa sunt conditionati de infrastructura detinuta in prezent de cei de la Romtelecom. Mai pe romaneste, pentru ca abonatul unei fir-me private sa poata vorbi si cu abonatii Romtelecom, firma care detine acum monopolul trebuie sa-si dea acordul de interconectare cu reteaua firmei private. ,,Arbitrul,, meciului se numeste Autoritatea Nationala de Reglementare a Comunicatiilor (ANRC).
Romtelecom a lansat oferta de interconectare, insa ANRC nu a aprobat-o inca. Probabil de saptamana viitoare oferta va fi aprobata, iar firmele private vor putea sa ceara acordul Romtelecom. Presedintele ANRC, Ion Smeeianu, ne-a declarat ca ,,momentul concret in care firme private vor instala aparate in casele oamenilor depinde strict de firma respectiva,,.
Principalii operatori de televiziune prin cablu, Astral si RCS, creditati cu mari sanse de a fi printre primii care vor oferi telefonie fixa, spun ca nu pot face in prezent prognoze referitoare la momentul in care vor intra efectiv in casele clientilor. ,,Abia dupa ce vom semna contractele de interconectare cu Romtelecom vom putea spune mai multe. Totul trebuie facut nemteste. Cine crede ca peste noapte va surclasa sistemul Telecom se insala. Chiar daca tariful nostru va fi, cu siguranta, mai mic decat cel practicat la ora actuala de Romtelecom nu cred ca totul in viata sta in pret,,, spune Aurel Costea, director general la Astral Telecom. Spre deosebire de colegii de la RCS care se gandesc sa faca primele lor oferte persoanelor juridice din intreaga tara, cei de la Astral afirma ca ,,oricine va dori sa se aboneze va fi bine primit,,. Vor urma insa luni de probe si testari.
Pana acum 99 de firme private au obtinut autorizatii de la ANRC pentru convorbiri interurbane, locale si internationale. ,,In România sunt alocabile 500 de milioane de numere, din care noua milioane sunt alocate deja Romtelecom si firmelor de telefonie mobila. Deocamdata vom acorda numai 90 de milioane de numere noi operatorilor privati,,, spune presedintele ANRC. ,,Preturile la operatorii privati vor fi cu cel putin 40% mai mici decat ale Romtelecom la convorbirile internationale, cu 20% la convorbirile interurbane, iar cele locale vor fi, cel putin intr-o prima faza, la fel de scumpe,,, afirma Ion Smeeianu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.