Prezent în platoul Digi 24, Traian Băsescu a declarat că Emil Boc ar putea deveni preşedinte, deoarece are experienţa necesară.
„Prezenţa la alegerile europene va fi de 25-35 la sută, o prezenţă slabă. La europarlamenater va câştiga USD-ul, nu există dubii. Socotind procentele partidelor de dreapta, dacă s-ar uni, ar bate USD-ul şi ar da preşedintele la alegerile în noiembrie. Nici PMP nu a fost proiectat să participe la europarlamentare. Cât despre cerarea PMP, eu am vrut să generez o fundaţie care să creeze un partid, printr-o selecţie. PMP s-a născut prematur. Obiectivul meu a fost ca pasrtdiul să fie creat mai lent şi să fie eligibil în 2016 (…) Emil Boc este pregătit să devină preşedinte. Are o experienţă pe care puţini o au. Emil Boc a fost un premier greu încercat, ţara a fost în criză pe perioada mandatului său şi nu a lăsat-o aşa”, a declarat Traian Băsescu la Digi 24.
Şeful statului a adăugat că, la terminarea mandatului, va rămâne în politică, continuând să activeze în PMP, căruia îi va da „toată experienţa”.
„Nu mă voi mai proţăpi în fruntea unui partid. Dar voi da toată experienţa mea PMP-ului. Nu cred că există un politician activ care să ştie problemele statului aşa cum le ştiu eu”, a mai spus el.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.