Tanasescu Madalina, 48 ani, Cluj: “De circa doi ani, la analiza sangelui, mi se spune ca am sangele grasos si tulbure, cu toate ca mi s-au facut recoltarile pe nemancate. Dintre rezultate, doar trigliceridele depasesc valorile normale, ele aratand in luna decembrie 410 mg la 100 ml. Imi puteti depista, prin reflexoterapie, cauza cresterii trigliceridelor? Tratamentul medicamentos a dat rezultate slabe si de scurta durata. Se poate ajunge la valori normale prin reflexoterapie?”. Toti oamenii au in sangele lor trigliceride, substante de natura grasoasa (grasimi neutre). Ele provin fie din alimente (bogate in grasimi si zahar si dupa consumul de alcool), fie din sinteza care se face in ficat. Mai intalnim trigliceride crescute in diabetul zaharat, in obezitate, in insuficienta glandei tiroide, in sindromul nefrotic, in obstructia cailor biliare, in sarcina si dupa utilizarea anticonceptionalelor orale. In cazul dumneavoastra, deoarece serul sanguin este grasos si tulbure, chiar pe nemancate, principalul “vinovat” este ficatul, la nivelul caruia se produce o sinteza exagerata de trigliceride (care intra in circulatia sanguina).
Prin reflexoterapie, inca de la consultatie (care include palparea tuturor zonelor reflexogene de la urechi, palme, talpi) vom putea afla daca, in afara dezechilibrului functional de la nivelul ficatului, mai exista si alte cauze. Cel mai des se intalneste combinatia cu insuficienta tiroidiana. Pentru a nu ajunge la ateromatoza (proces care duce la sclerozarea prematura a principalelor artere si la aparitia bolilor cardiovasculare) trebuie sa efectuati un minimum de 12 sedinte de reflexoterapie, folosind scheme care regleaza functiile organelor si glandelor (se evita zona din talpa corespunzatoare ficatului, deoarece acolo se reflecta doar structura sa). Cabinetul nostru a avut, de-a lungul timpului, numeroase rezultate in reglarea valorilor trigliceridelor. Nu uitati ca, pana la 1 martie 2003, cititorii ziarului Libertatea pot primi gratuit doua sedinte de reflexoterapie la efectuarea unei serii de 10 sedinte. Pana la 1 februarie 2003, consultatiile sunt gratuite. Pentru programare, puteti suna la numarul de telefon 021/320.54.01. Adresa cabinetului este Calea Calarasilor nr. 178, bl. 60, sc. B, ap. 36, parter.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.