0-140079-pedofil.jpg

Poliţiştii gorjeni au “ridicat” aseară un mehedinţean, acuzat de pedofilie. Bărbatul, care locuia de câţiva ani în oraşul Turceni, este cercetat pentru abuzarea sexuală a trei băieţi, cu vârste cuprinse între 13 şi 16 ani. Victimele lui Ilie Creţan sunt toţi băieţi, unul dintre aceştia declarând poliţiştilor că bărbatul l-a abuzat timp de şase ani.

Surse din cadrul organelor de anchetă au dezvăluit faptul că cei trei copii au fost duşi, ieri, la Laboratorul de Medicină Legală din Târgu Jiu, unde au fost expertizaţi, de medicii legişti. Victimele lui Ilie Creţan provin din familii cu posibilităţi materiale reduse, părinţii acestora aflând ceea ce s-a întâmplat copiilor lor, abia ieri, când anchetatorii i-au chemat să dea declaraţii. Reprezentanţii poliţiei gorjene spun că bărbatul reţinut pentru pedofilie îşi ademenea victimele cu dulciuri, haine şi bani, ducându-i, apoi, în apartamentul în care locuieşte: „Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale s-au sesizat din oficiu, cu privire la faptul că suspectul a abuzat sexual mai mulţi minori, de pe raza oraşului Turceni. Din probatoriul administrat rezultă că până în prezent au fost descoperite trei victime. Faţă de suspect, s-a luat măsura reţinerii pe 24 de ore, urmând ca mâine (azi-n.r.) să fie prezentat parchetului, cu propunere de arestare preventivă”, a afirmat Daniel Tică, purtătorul de cuvânt al IJP Gorj.

0-140080-pedofil2.jpg

Surse din cadrul anchetatorilor au declarat că numărul victimelor lui Ilie Creţan ar putea fi mai mare, ancheta fiind în desfăşurare. Bărbatul acuzat de pedofilie riscă până la 12 ani de închisoare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.