Aproximativ 50 de muncitori lucrau pe șantierul unde urma să fie construit un supermarket al unui cunoscut lanț italian. Deodată, s-a auzit un zgomot puternic, iar un stâlp de ciment al construcției s-a prăbușit.

Cei trei răniți transportați la spital sunt români, cu vârste între 36 și 51 de ani, muncitori necalificați. Unul este în afara pericolului, iar ceilalți doi sunt la terapie intensivă. Muncitorii lucrau pentru o firmă subcontractată de supermarket în urma unei licitații.

Incidentul a stârnit revolta sindicatelor, care cer mai multă protecție la locul de muncă. „Situația licitațiilor în această țară? Sunt acordate la cel mai mic preț, apoi cine plătește consecințele ca să livreze un centru comercial în martie, pentru care poate sunt în întârziere cu lucrările? Ajung să folosească mâna de lucru fără să aplice contractele potrivite, fără să respecte anumite reguli, doar pentru a fi cât mai rapizi”, a spus Daniele Calosi, lider sindical.

„Din păcate confirm că, dacă într-adevăr erau metalurgiști așa cum se spune, nu aveau pregătire specifică pentru a îndeplini sarcini în cadrul unui șantier”, a afirmat și Luca Vomero, lider sindical.

Anul trecut, în Italia, peste 1000 de muncitori și-au pierdut viața la locul de muncă, potrivit TVR, iar asta înseamnă o medie de 3 persoane pe zi. Cele mai multe victime sunt din domeniul construcțiilor.

În urma tragediei, primarul din Florența a decis ca sâmbătă să fie zi de doliu în oraș.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (7)
Avatar comentarii

Aura1 17.02.2024, 08:38

Firme care subcontractează altele și tot așa, iar de siguranța muncitorilor nu se ocupă nimeni și tot nimeni nu răspunde...

Avatar comentarii

Irinel 17.02.2024, 09:24

Condoleante !Multa sanatate celor raniti!

Avatar comentarii

costin1984 17.02.2024, 09:52

Păcat! Nu se respectă normele de protecție a muncii!! Fiind străini pe cine interesează!?

Vezi toate comentariile (7)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.