De altfel, starea unora de la Spitalul de Arși s-a degradat. „Pentru cei 10 pacienți în stare gravă nu este nicio schimbare în bine din păcate, unii s-au degradat necesitând suport vaso-presor. Acesta este un semn de prognostic prost. Una dintre persoane este în continuare neidentificată”, a declarat un medic.

Acesta a continuat: „Cei patru în stare gravă nu sunt intubați, sunt conștienți, mănâncă, beau, vorbim cu ei. Starea critică înseamnă că pot deceda în orice moment. Este extrem de gravă, prognosticul este extrem de grav. (…) Starea critică poate să dureze mult, depinde foarte mult de fiecare pacient în parte. Pentru cei aflați în ATI lucrurile nu sunt favorabile, pentru ceilalți sunt stabile. (…) Un pacient cu arsuri pe 20% din suprafața corpului starea sa este mai severă decât unul cu 70% din cauza modului în care acționează la agresiune”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.