Acum, după ce au colectat date de la prototipul lor, arhitecții din spatele invenției cred că proiectul lor poate fi extins pentru a curăța spații publice mari, cartiere și chiar orașe întregi.

fvqzguxxoaa087wIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Proiectate de firma de arhitectură Studio Symbiosis, care are birouri în India și Germania, turnurile conțin cinci „cuburi” de filtrare a aerului stivuite în interiorul unei cochilii geometrice.

Cei doi soți co-fondatori ai firmei, Amit și Britta Knobel Gupta, spun că dispozitivele lor, alimentate de ventilatoare, pot curăța aerul pe o rază de 200 până la 500 de metri în spații închise, deși în aer liber această distanță ar fi de 100 până la 350 de metri, în funcție de viteza vântului și de cât de deschise sunt împrejurimile.

„Cred că (ar putea fi instalate) și în parcuri și piețe publice, unde oamenii petrec timp de calitate în aer liber”, a spus Britta, adăugând că instalarea turnurilor în locurile unde dorm persoanele fără adăpost ar putea fi, de asemenea, „foarte benefică”.

Derivându-și numele de la cuvântul latin „vertente”, adică „a se întoarce”, forma răsucită a lui Verto a fost concepută pentru a împinge cât mai mult aer posibil pe suprafața dispozitivului, unde este aspirat în filtre și expulzat.

Folosind filtre de la firma germană Mann+Hummel, arhitecții de la Studio Symbiosis s-au concentrat pe crearea celei mai eficiente forme pentru turnuri, cu ajutorul unor modele digitale care simulează diferite condiții de vânt.

Numai în 2019, se crede că poluarea aerului a provocat aproape 1,6 milioane de decese în India, potrivit unui studiu publicat în revista medicală The Lancet. New Delhi este în mod regulat învăluit în smog, emisiile vehiculelor, arderea culturilor și centralele electrice pe bază de cărbune contribuind la scăderea calității aerului din oraș.

Soții Gupta spun că au fost îndemnați să acționeze din cauza propriilor experiențe negative legate de poluare, după ce s-au mutat din Londra în New Delhi. „Afacerea noastră principală este arhitectura – nu am vrut să ne implicăm în purificarea aerului”, a declarat Amit.

„Dar poluarea de aici era pur și simplu inacceptabilă. Este foarte rea”, a mai spus Amit,

Anul trecut, Health Effects Institute, cu sediul în SUA, a desemnat capitala Indiei ca fiind orașul cu cea mai mare expunere la particule fine, sau PM2,5, din lume. Pe lângă impactul direct al poluării, schimbările climatice rezultate au provocat valuri de căldură care au ucis peste 24.000 de persoane în această țară începând cu 1992, potrivit unui studiu publicat luna trecută de Universitatea din Cambridge.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.