Ieri dimineaţă, în timpul unei misiuni întreprinse între Kandahar şi Kabul, o coloană mixtă româno-afgană a fost atacată cu un dispozitiv exploziv, frunţaşul român George Ţîrcomnicu acuzând dureri la cap în urma deflagraţiei.

Militarul, care făcea parte din Batalionul 33 Manevră, format din blindate Piranha şi Humvee, a suferit o contuzie la cap şi, conform procedurilor, a fost transportat imediat cu un elicopter la spitalul militar din Baza Lagman. “Starea românului este bună, acesta fiind în afara oricărui pericol”, se arată în comunicatul remis de Ministerul Apărării Naţionale.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.