descoperit ca Teodor Chirica are cazier abia miercuri, in sedinta Judecatoriei Medgidia. El a adus acest fapt si la cunostinta procurorului de caz, insa a precizat ca mentiunea din cazierul lui Chirica nu are relevanta in proces. Sentinta pentru tentativa de furt a fost formulata la 14 martie 2001, intr-un dosar instrumentat de politistii Sectiei 12 din Capitala, in care instanta a inlocuit pedeapsa penala cu amenda administrativa.
La sedinta de miercuri au fost audiati toti cei implicati in incident. Pretor a cerut daune in valoare de un leu, sustinand ca „nici o suma nu poate fi de ajuns” pentru ceea ce i s-a intamplat, dar, in punctul de vedere depus miercuri la dosar, precizeaza ca prejudiciile materiale care i-au fost aduse se ridica la 100.000.000 lei. El a declarat ca si pe durata infatisarii de miercuri a fost contactat de aparatorul unuia din invinuiti pentru a se impaca. „Nu renunt. Actiunea e formulata in numele celor care s-au aflat in situatia mea, dar nu au bani, se tem sau nu au puterea sa se angajeze intr-un asemenea proces”, a mai spus Pretor. Cei doi fosti subofiteri SPP, Teodor Chirica si Bogdan Mihalcea, acuzati de agresarea secretarului de stat, au fost trecuti in rezerva si sunt judecati pentru lovire si alte violente, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice.
Un nou termen a fost stabilit pentru 26 ianuarie 2005.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.