Von der Leyen a făcut acest gest ca măsură de precauție, deși ea a fost testată negativ și urmează să părăsească Consiliul European pentru a se izola.

Summitul va continua potrivit planului, după ce președinta Comisiei a plecat pentru a intra în carantină, potrivit Reuters.

”Întâlnirea va continua”, a spus un purtător de cuvânt al Consiliului European care reprezintă cele 27 de state membre ale UE.
Von der Leyen a avut întâlniri bilaterale la Bruxelles în această dimineață cu premierul ceh Andrej Babis și cu premierul italian Giuseppe Conte.

De asemenea, Klaus Iohannis, care participă și el la summit, a anunțat în cadrul declarațiilor de presă ca a intrat în contact cu Von der Leyen, dar a purtat mască: „Din păcate, chiar astăzi a intrat în autoizolare, după ce ne-am salutat la începutul ședinței. În cazul meu, nu există niciun pericol, am păstrat distanța, am avut amândoi mască”, a declarat Iohannis joi seară, la Bruxelles.


Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.