Spania si-a retras deja trupele din Irak

Serviciile de securitate poloneze declarasera saptamana trecuta ca grupul aflat la originea amenintarilor este apropiat de teroristul iordanian Abu Mussab al-Zarkawi.
Organizatia terorista a declarat ca daca Australia nu-si va retrage soldatii din Irak, va face „sa se cutremure solul sub picioarele” australienilor asa cum a facut in Indonezia, ca tara va fi „inecata intr-o baie de sange” si „coloanele de masini-capcana nu se vor termina”.
Australia a trimis 2.000 de militari sa participe la razboiul din Irak si are 850 de soldati in regiune. Opozitia laburista a promis ca in cazul in care va castiga alegerile din octombrie va retrage trupele din Irak pana la Craciun. Al-Qaida ii ameninta si pe italieni. „Ziua si noaptea vor fi pentru voi un iad (…) daca nu procedati ca Spania si Filipine”, se arata in mesajul organizatiei. Cele doua state si-au retras trupele din Irak luna trecuta. Italia are in Golf in jur de 2.700 de militari.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.