Sărbătorile de iarnă înseamnă, în mod tradițional, cârnați și caltaboși făcuți în casă. Cum la bloc opțiunile de uscare a produselor sunt limitate, un locuitor din Rovinari a decis să-și întindă caltaboșii și cârnații pe sârma din fața balconului, în locul rufelor.

Vin sărbătorile! Slănină și cârnați puși la uscat, pe balcon
Balcon din Rovinari împodobit cu slănină și cârnați

Imaginile cu cârnații, caltaboșii și cotletul de porc au devenit virale după ce au fost postate pe Facebook, postarea fiind însoțită de comentariul „Meanwhile în Rovinari… leagănul civilizației moderne”.

Comentariile nu au întârziat să apară.

Vin sărbătorile! Slănină și cârnați puși la uscat, pe balcon
Slănină și cârnați puși la uscat

„M-ar interesa etajul! Și dacă cineva are o pisică să o împrumute pentru vreo două ore… întreb pentru un prieten”, „Să vadă lumea că are ce mânca de sărbători”, au scris internauții.

Primarul din Rovinari: ”E bine că are”

Primarul orașului Rovinari, Robert Filip, nu este deranjat de decizia luată de proprietarul apartamentului, deși nu este tocmai igienică.

„Asta înseamnă că omul este gospodar, e bine că are. Omul poate să pună cârnații pe balcon, că e balconul lui. Nu e ilegal”, a declarat Robert Filip, edilul din Rovinari.

Imaginile cu balconul „împodobit” cu cârnați au fost distribuite de peste 100 de ori într-un timp foarte scurt.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.