Delegatia maghiarilor a ajuns ieri, in jurul orei 14.00, la Parma. La putine momente dupa ce ungurii au aterizat in Italia, Vasile Miriuta a vorbit despre meciul care ne intereseaza in mod deosebit: Italia – Ungaria.
Vasile, sunteti deja in vacanta…
Nici vorba. Stiu unde vrei sa bati, dar nu suntem in voiaj de placere aici.
O sa incercati sa bateti Italia?
In fotbal, orice e posibil. N-au prea jucat nimic in ultimele meciuri si meritau sa piarda in Lituania. O sa incercam sa castigam, desi nici noi nu suntem mai breji, dupa ce Romania ne-a scos fotbalul din cap. Pentru ca nu stii cand te mai intalnesti in viata cu un astfel de meci, o sa dam totul din noi sambata.
Ce zic coechipierii?
De cateva zile, sunt luat la misto de toata lumea. Ma striga toti Vasile, nu Laci, imi spun ca ar trebui sa-mi dau sufletul teren, sa lupt cat pentru toti la un loc ca sa invingem. SebĂśk chiar glumea si imi spunea ca e prima oara in viata lui cand aude ca toata Romania tine cu Ungaria. Una peste alta, sunt multi fotbalisti noi in lot, care vor sa demonstreze ca merita sa mai fie convocati. Nu se pune problema sa nu ne intereseze rezultatul.
Cum vezi meciul?
Important e sa nu ne pierdem, sa nu luam gol in primele 20 de minute. Apoi mi-as dori sa marchez prima oara pentru nationala Ungariei. E al patrulea joc al meu pentru maghiari si ar fi timpul sa inscriu. Macar dintr-o lovitura libera.
Fizic, cum esti?
Nu sunt suta la suta OK, dar nu ma vait. SebĂśk, colegul meu de la Cottbus, are dureri mari la ligamentele genunchiului, insa strange din dinti si vrea sa intre.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.