Firmele de cablu ungare nu mai transmit posturi româneşti, astfel că oamenii din comunităţile de români vor să se aboneze la televizinea prin satelit, oferită de companiile din ţara noastră. Numai că fiind născuţi în Ungaria, mulţi nu au cetăţenie şi vor să o obţină pentru că aceasta este una dintre condiţiile impuse de operatorii care activează la noi.
Maria Mark are o pensiune în Gyula şi spune că oaspeţii ei români ar vrea să vadă programe în limba lor. În aceeaşi situaţie este şi Vasile Guzău. ”Urmăream campionatul de fotbal românesc, iar de când au tăiat posturile nu mai ştiu nimic”, ne-a spus bărbatul.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.