Inngemar Stenmark a fost cel mai mare schior al tuturor timpurilor , a caştigat 86  de curse ,era un tip extraordinar Este un prieten extraordinar, un schior normal , a fost uluitor să pot schia cu el în toşi acei ani .”  a spus Pierro Gros în exclusivitatea pentru Libertatea. Campionul italian nu a vorbit nici o seczundă despre rivalitate, ci doar despre prietenia dintre competitori. O dovedeşte şi o fotografie de acum 40 de ani în care el şi Stenmark sunt foarte entuziaşti dupa finalul unei curse de la Garmischpartenkirchen. gros_sten-krb-U1030525567173tP-568x320@LaStampa.it

Deşi în urmă cu câţiva ani,într-un interviu din La Reppublica desfiinţa FISI, federaţia de specialitate pentru lipsă rezultatelor din era post Deborah Compagnoni şi Alberto Tomba, cei mai mari campioni mondiali şi olimpici italieni , acum Pierro Gros a mai scăzut tonul critic.

Viziunea mea despre schiul italian ? Acum este un schi mai bun , sunt sportivi mai buni , au apărut şi ceva succese în probele de coborâre de la Cupa Mondială , dar nu este suficient , trebuie făcut mult mai mult ” , afirmă Pierro Gros

Cand spune că trebuie făcut mult mai mult fostul campion mondial şi olimpic nu ezită să se contrazică public cu autorităţile. În cadrul întâlnirii care a marcat 10 ani de la Jocurile Olimpice de Iarna de la Torino din 2006 , Pierro Gros a spus că nu e de acord cu unele investiţii care urmează să se facă din banii rămaşi de la olimpiadă şi a cerut părtii speciale de antrenament pentru copii şi juniori , pentru a putea oferi Italiei noi campioni.

Jocurile Olimpice de Iarna de la Torino au fost o poveste extraordinara care este unicat în istoria Italiei. Cu un buget de peste 2 miliarde de euro si cu o economie de 75 milioane de euro este pentru prima dată când o serie de investiţii publice nu sunt investigate de justiţie pentru delapidare şi deturnare de fonduri . Cu fondurile economisite autoritîţile locale piemonteze au planuri mari. Se vor construi noi pârtii medii şi uşoare pentru a atrage un număr cât mai mare de pasionaţi de schi, instalaţii alternative pentru a economisi din energia folosită la tunurile de zâpadă artificială , precum şi trei palate ale sporturilor .

Nu e de mirare ca aproape an de an la Sestriere , Federaţia Internaţională de Schi organizează o etapă de Cupa Mondială, în decembrie 2016 fiind programate aici Salomul Uriaş şi Slalomul femimin.

Întrega zona turistică , denumită Via Lattea continua să beneficieze de investiţiile în infrasctructură făcute pentru Olimpiadă şi continua să surprindă prin eficienţa cu care se manageriază economic şi turistic acest potenţial economic . In cei zece ani care au trecut , economia din jurul oraşului Torino a crescut cu aproape 70 % , iar numarul turiştilor a crescut cu aproape 80 %. La capitolul turism făcut in zona Piemont, România se situează pe un onorabil loc nouă, 1,9 % dintre turişti fiind compatrioţi. Pe primul loc sunt francezii 17,8 %,urmaţi de britanici 14,9 %, germani 11,2 %, elveţieni 6,3 %, americanii 5,4 %, rusii 4,8 %.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.