„Este o bombă cu ceas în toate spitalele”, a afirmat Gerd Hoffken, preşedintele Societăţii de Chimioterapie Paul Ehrlich (PEG), atenţionând că unele bacterii intestinale, cum ar fi escherichia coli sau klebsiella devin tot mai rezistente la mai multe grupe de antibiotice. Numai între anii 2007 şi 2010 numărul variantelor multirezistente ale acestor bacterii a crescut cu circa 50%, în principal din cauza consumului de antibiotice, potrivit Agerpres.
Potrivit cercetătorului german, o parte din aceste bacterii provin din alimente. „Obiectivul nostru este să reducem folosirea antibioticelor”, a punctat el, reamintind că în multe clinici din Germania există deja un registru cu prescripţiile date pacienţilor pentru astfel de medicamente.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.