MENIU CAUTĂ

FOTO/VIDEO | Premiile UNITER 2019 | S-au decernat „Oscarurile teatrului românesc”! Lista câștigătorilor

Distribuie

Premiile UNITER 2019 au avut loc luni seara, 13 mai, în Sala Mare a Teatrului Naţional Cluj-Napoca. Evenimentul, ajuns la cea de-a 27-a ediţie, „străbate, anul acesta, 444 km” şi ajunge „într-un oraş tânăr în spirit, dar totodată, un important loc al istoriei teatrale”.

Iată lista completă a câștigătorilor.

UPDATE marți, 01.30: Cel mai bun spectacol a fost ales „Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu.

La decernarea premiului, niciun membru al echipei nu a fost în sală. Ofelia Popii a citit un mesaj de la Constantin Chiriac, directorul teatrului din Sibiu.

UPDATE 23.30. Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar a fost câștigat de Richard Balint. Premiul a fost înmânat de Liliana Țuroiu, președintele ICR. Acesta a fost premiat pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul „Navigatorul” de Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”.

Richard Balint

UPDATE 23.13: Natalia Călin a primit rolul de cea mai bună actriță în rol secundar, pentru rolul Doamna Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București.

Natalia Călin

UPDATE 23.00: Marius Mihalache a luat premiul special pentru proiectul Săftița, de la Teatrul Național București.

Marius Mihalache

UPDATE 20.30. Ofelia Popii a fost desemnată cea mai bună actriță în rol principal.

„Acum, în 2019, anul în care oamenii de teatru din România sărbătoresc un moment istoric şi cultural deosebit – 100 de ani de la naşterea Teatrului Naţional Cluj-Napoca, 100 de ani de la inaugurarea, în Piaţa Avram Iancu, a celei mai importante instituţii teatrale din Transilvania”, potrivit www.uniter.ro.

Anul acesta, Naţionalul clujean sărbătoreşte 100 de ani de la înfiinţare, ocazie cu care a găzduit gala competiţiei. Astfel, spre oraşul de pe Someşul Mic și-au făcut drum cele mai importante nume din teatrul românesc, printre care Victor Rebengiuc, Mariana Mihuţ, Ion Caramitru, Maia Morgenstern, Oana Pellea, Claudiu Bleonţ, David Esrig, George Mihăiţă, Emilian Oprea şi mulţi alţii.

Premiul de excelență i-a revenit companiei de teatru UNTEATRU, din București, iar actorii Maia Morgenstern și Florin Piersic au primit distincții pentru întreaga activitate. De asemenea, tot pentru întreaga carieră au fost premiați și regizorul Cristian Pepino, scenograful Nina Brumușilă și criticul şi istoricul de teatru Doina Papp.

În această seară, a primit post-mortem premiul pentru întreaga carieră și actriţa Ilinca Tomoroveanu, care s-a stins din viață la începutul lunii.

Alte premii speciale le-au revenit regizorului Decebal Marin (pentru teatrul de păpuşi şi marionete), muzicianului Marius Mihalache (pentru proiectul „Săftiţa”), actriţei şi coregrafei Andrea Gavriliu (pentru mişcare scenică), criticului şi istoricului de teatru Florica Ichim (pentru activitatea editorială şi publicistică a Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”) și Facultății de Teatru și Film din cadrul Universității „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca.

Cât despre nominalizările pentru categoriile clasice ale galei, acestea au fost selectate de un juriu format din criticii de teatru Monica Andronescu, Oana Borş şi Mircea Morariu. Spectacolele care au fost luat în considerare sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018.

Iată lista completă a câștigătorilor la gala Premiilor UNITER 2019

Premiul pentru debut

  • Florin Aioane, pentru rolul Euphemos din spectacolul „Medeas Boys”, dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri la Apollo111, București
  • Blanca Doba, pentru rolul Teo din spectacolul „Fata Morgana” de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Dramaturgilor Români, București
  • CÂȘTIGĂTOR: Andreea Tecla și Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului „R.U.R” de Karel Čapek, regia Vlad Cristache la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, secția germană

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

  • CÂȘTIGĂTOR: „Lupoaica” de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Țundrea, regia artistică Vasile Manta, producție a Societății Române de Radiodifuziune
  • „Pădurea spânzuraților” de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune
  • „UNDEva în 28” de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV

  • CÂȘTIGĂTOR: Apostolul Bologa, adaptarea după „Pădurea spânzuraților” de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)
  • „Circul Matteo”, scenariul Adrian Lustig, regia artistică Alexandru Lustig, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)
  • „Dezertorul”, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune și regia Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

Premiul pentru critică de teatru

  • Oltița Cîntec
  • CÂȘTIGĂTOR: Călin Ciobotari
  • Cristina Modreanu

Cea mai bună scenografie

  • CÂȘTIGĂTOR: Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului „Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
  • Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București
  • Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Cea mai bună actriță în rol secundar:

  • CÂȘTIGĂTOR: Natalia Călin, pentru rolul Doamna Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
  • Sabrina Iașchevici, pentru rolul Mașa din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • Mirela Oprișor, pentru rolul Stella din spectacolul „Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București

Cel mai bun actor în rol secundar

  • CÂȘTIGĂTOR: Richard Balint, pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul „Navigatorul” de Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”
  • Alexandru Jitea, pentru rolul Mitch din spectacolul „Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București
  • Ionuț Vișan, pentru rolul Medvedenko din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

Cea mai bună actriță în rol principal

  • Claudia Ieremia, pentru rolul Arkadina din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • CÂȘTIGĂTOR: Ofelia Popii, pentru rolurile Seigen și Shinnobu Sota din spectacolul „Povestea prințesei deocheate”, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
  • Ana Ularu, pentru rolul Marianne din spectacolul „Constelații” de Nick Payne, regia Radu Iacoban la Teatrul ACT, București

Cel mai bun actor în rol principal

  • CÂȘTIGĂTOR: Andrei Huțuleac, pentru rolul Randle P. McMurphy din spectacolul „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București
  • Emilian Oprea, pentru rolul Trigorin din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • Alexandru Potocean, pentru rolul Apostol Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Cea mai bună regie

  • Alexandru Darie, pentru regia spectacolului „Coriolanus” de William Shakespeare la Teatrul Bulandra, București
  • Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman la Teatrul Metropolis, București
  • CÂȘTIGĂTOR: Tompa Gábor, pentru regia spectacolului „Neguțătorul din Veneția” de William Shakespeare la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol

  • „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
  • „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • CÂȘTIGĂTOR: „Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Gala Premiilor UNITER se desfăşoară anual, începând din 1991, acordând distincţiile Uniunii pentru fiecare an calendaristic încheiat. Decernarea premiilor se face după principiul nominalizărilor stabilite de un juriu de selecţie. Dintre aceste nominalizări, un alt juriu decide, în seara Galei, prin vot secret, câştigătorul fiecărui premiu.

Citește mai multe despre uniter pe Libertatea.

Comentarii