0-140555-ras.jpg

Potrivit doctorului Berk de la universitatea Loma Linda din California, SUA, câteva minute de râs pe zi ajută sistemul imunitar, ne apără de bolile de inimă, de nivelul crescut al colesterolului şi de alte câteva probleme de sănătate.

Berk a realizat un studiu la care a folosit drept subiecţi 20 de persoane care aveau probleme cu tensiunea, sufereau de diabet sau nu stăteau bine la capitolul colesterol. Le-a dat drept ”reţetă” 30 de minute de râs în hohote, în fiecare zi. În acest interval (4 luni) bolnavii nu aveau voie să-şi ia medicamentele.

Cu toate acestea, la sfârşitul ”terapiei prin râs”, cei 20 de bolnavi se simţeau mult mai bine şi chiar analizele le-au ieşit mai bune decât înainte de participarea la studiu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.