La 7 iunie 1958, pe fostul stadion Republicii, din București, plin ochi, Iolanda Balaș –Sotter, ajunsă acum la 79 de ani, stabilea un nou record mondial la săritura în înălțime: 1.78 metri. ”Bătusem recordul cu 1.75 metri. Am vrut să demonstrez că acea performanță nu a fost o întâmplare. Îmi aduc aminte ca și acum că stadionul era arhiplin. La acele Internaționale de la București erau prezenți mai mulți atleți din lume. A fost o bucurie imensă că am putut obține acel rezultat. Am început concursul cu ștacheta ridicată la 1.60 metri pentru a ajunge, în final, la a bate recordul mondial”, ne-a povestit Iolanda Balaș.

A primit 6.000 de lei din partea statului

Pentru stabilirea recordului mondial, Iolanda Balaș a primit din partea statului român, jenanta sumă de 6.000 de lei. ”Eu nu am comentat niciodată despre sumele pe care le-am luat. Pentru mine cei 6.000 de lei reprezentau  bani mulți, în condițiile în care un salariu era pe atunci de 1.200 de lei”, și-a amintit fosta atletă. Aceasta a continuat: ”Cum banii nu i-am primit imediat după doborârea recordului mondial, am stabilit și alte recorduri în timpul scurs până la momentul în care am fost recompensată. Atunci, reprezentanții de la sport mi-au înmânat 12.000 de lei, cu toate că, în conformitate cu grila stabilită pentru performanțe internaționale, trebuia să iau dublu! Mi-au transmis sec că nu-mi pot premia toate performanțele. Le obțineam prea repede!”.

A fost șefa FR de Atletism

După Olimpiada de la Tokyo, Iolanda Balaș a fost invitată în Statele Unite ale Americii, unde a făcut un tur al universităților de peste Ocean. În California, americanii i-au propus să nu se mai întoarcă în România. ”Îmi ofereau casă, o super mașină și mulți bani, doar să concurez pentru clubul lor. I-am refuzat. În țară eram studentă și mă simțeam mult prea legată de România”, ne-a spus Iolanda Balaș. Între 1957 și 1967, doamna atletismului românesc și-a depășit propriul record de 14 ori, purtându-l de la 1,75 m la 1,91 m. Între 1998 și 2005, Iolanda Balaș a fost președinta Federației Române de Atletism.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.