3947-132870-16oltchimagerpres2.jpg

“Alchimistele” au declanşat în Sala Traian un iureş de nestăvilit, iar începând cu a doua jumătate a primei reprize, Buducnost Podgorica avea să fie redusă la stadiul de martor al celei mai mari performanţe din istoria clubului vâlcean. Prefigurat de la pauză, conturat imediat după şi pe fondul veştilor favorabile de la Gyor, unde unguroaicele au trecut cu 34-33 de Krim Ljublijana, galopul de sănătate a închis tabela la 31-22 (15-8).

Rimanici şi Voina îşi împart prima

Actuala generaţie, a Luminiţei Dinu, Steluţei Luca, Narcisei Lecuşanu sau a Valentinei Ardean, a izbutit un al treilea succes vâlcean în penultimul act al celei mai importante competiţii europene intercluburi, după cele din 1989-1990 şi 1991-1992. Performanţa este însă una în premieră în noul format al competiţiei, ce include două faze ale grupelor.

“Este cadoul cel mai preţios pe care îl puteam primi”, a spus preşedintele clubului, Ioan Gavrilescu, care şi-a serbat aniversarea cu o zi înaintea meciului. La echipă încă de acum 27 de ani, pe când Chimistul de atunci activa în campionatul judeţean, oficialul a anunţat atingerea “apogeului” şi prima pe care o vor încasa handbalistele: 24.000 de lei (echivalentul a 5.600 de euro) pentru fiecare dintre fetele ce au dus greul pe teren.

3947-132871-16oltchimagerpres24.jpg

De asemenea, antrenorii care au condus echipa, mai întâi Ivica Rimanici şi apoi Radu Voina, vor împărţi circa 8.000 de euro. Pentru a ajunge să joace cu trofeul pe masă, Oltchim va înfrunta fie danezele de la Viborg, fie austriecele de la Hypo, în funcţie de rezultatele din ultima etapă a celor două grupe principale. Vâlcencele încheie seria sâmbătă, în deplasarea de la Gyor, unde o victorie le-ar cocoţa pe primul loc şi astfel ar disputa returul semifinalelor pe teren propriu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.