Adolescenta din Râşnov, plecată în ascensiune pe 4 iulie împreună cu tatăl ei, a reuşit să cucerească, la mijlocul acestei luni, vârful Elbrus, cea mai înaltă culme a Europei, situat în munţii Caucaz (Rusia).

Crina Popescu a urcat pe vârful Elbrus (5.642 m) la doar 14 ani

În miez de noapte, de la tabăra de bază situată la 4.200 m altitudine, “Coco” a simţit că trebuia să profite de şansa cerului senin, chit că ceasul indica ora 2:30. Au urmat opt ore de urcuş, în care n-a fost timp decât pentru popasuri de durata unor clipe şi câteva guri de ceai rece. Efortul a fost teribil, dar blondina din România ţâşneşte către pisc.

Ascensiunea finală, în miez de noapte

Şi îl atinge. Cu puţin timp înainte ca vremea să se înrăutăţească. Elbrus (5.642 m) e al treilea vârf cucerit din seria “Seven Summits” (cei mai înalţi munţi de pe cele şapte continente). Everestul e din ce în ce mai aproape.

Urmează Himalaya
Elbrus a constituit doar o etapă în pregătirea ascensiunii pe primul “optmiar” din palmaresul Crinei. Ea va ataca în august vârful Cho Oyu din Himalaya (8.201 m). Reuşita i-ar mai aduce un record: titlul de cea mai tânără alpinistă din lume pe Cho Oyu şi, implicit, pe un vârf de peste 8.000 de metri.

4078-166997-3.jpg

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.