'Accept sa albesc, dar sa ne calificam'Intimpinat la conferinta de presa cu un pahar de bere, de care nu s-a atins insa, Oli a disecat jocul celor doua echipe la doar cateva minute dupa ultimul fluier al lui Ivanov. Suparat pe Ghionea, care va fi suspendat la meciul retur din cauza cartonaselor galbene, Oli e decis ca la Bucuresti sa nu adopte o tactica defensiva.

Libertatea: Multumit de rezultat?
Cosmin Olaroiu: Nu sunt nici multumit dar nici nemultumit. Totusi, cand marchezi doua goluri in deplasare si tot nu castigi e normal sa ramii cu un gust amar. A fost un joc deschis in care ambele echipe au incercat sa castige in maniera proprie. Standard si Steaua au avut sansa sa invinga in aceasta partida, dar a rezultat un egal care lasa deschisa lupta si pentru retur. Ma asteptam la un meci greu, pentru ca jucatorii se motiveaza la maximum la acest nivel. Tocmai de aceea belgienii au evoluat mult mai bine decat in campionat.

S-a simtit absenta titularilor de drept?
Indiferent de ce jucatori ne lipsesc, trebuie sa mergem mai departe. Steaua era obisnuita sa joace cu un atacant de careu, care sa tina bine de minge in fata portii. Iacob o facea foarte bine. Badea s-a zbatut mult, dar n-am reusit sa tinem mingea sus, in careul lor. Am schimbat din mers si nu prea ne-a reusit pe deplin. Cristocea n-a intrat de la inceput pentru ca stabilisem inainte de meci cu doctorul ca nu-l pot folosi decat 30 de minute pentru a nu se reaccidenta. Bostina n-a jucat din considerente tactice. Am vrut sa blocam flancul lor drept, principalul pericol, iar apoi sa-l introducem pe Gabi pentru a face diferenta. Asta dupa pauza. N-am mai facut-o pentru ca n-am reusit sa pastram avantajul de un gol.

A gresit Carlos la vreun gol?
Nu pot sa-mi dau seama daca a gresit Carlos pentru ca nu sunt prea sigur de ce-am vazut de pe margine. Cert e ca la primul gol am facut mai multe greseli pana sa se ajunga la executarea loviturii libere din care Rapaic a marcat. De fapt, Standard a avut ocazii de gol numai in urma gafelor facute de noi. Asa ca mai sunt 90 de minute teribile pana la indeplinirea visului nostru. Nu va fi usor in retur, dar speram ca vom fi sustinuti de public si vom reusi.

Oli s-a suparat pe Ghionea

Ce le-ai transmis elevilor la pauza, in vestiar?
La pauza am discutat despre greselile pe care le-am facut in prima parte. Am incercat sa le indreptam. Oricum, sunt suparat pe Ghionea pentru ca va fi suspendat pentru partida retur. Si asta numai din cauza cartonasului galben primit fara nici un sens la meciul cu Gorica.

Cum va juca Steaua la Bucuresti?

Si 0-0 va fi un rezultant care ne poate califica, dar Steaua nu va juca la 0-0 la Bucuresti. Standard a evoluat aici pe contre, s-a bagat din primele minute in aparare, lasandu-ne pe noi sa atacam. Sa vedem ce tactica vor adopta la retur. Daca n-au atacat acasa poate o vor face in deplasare si atunci vom schimba din mers registrul tactic.

Te apasa presiunea de la echipa?
La toate formatiile mari exista pretentii. Dar pot sa spun ca prefer sa-mi albeasca parul de stres numai sa ma calific cu Steaua in Liga Campionilor.

„Am vorbit cu Laur și, gata!”. Noi declarații făcute de Anamaria Prodan, după ce s-a spus că divorțează
Prezentatorul Antena 3 și-a BĂTUT crunt partenera de viață. S-a aflat abia acum ce i-a făcut
Daniel și David, frățiorii uciși în Italia, au fost înmormântați. Strigătul disperat al mamei lângă sicriele albe ale micuților
Horoscop 21 iunie 2021. Racii ar fi bine să caute mereu, intenționat, ceva bun în orice om și orice situație
O tânără avocată din Iași a murit după ce s-a aruncat dezbrăcată pe geam de la etajul 6. Ce a făcut înainte
VIDEO | Moment ULUITOR în direct. Vedeta TV n-a realizat că nu poartă lenjerie intimă
Sărbătorește încrederea în tine și respectul pentru mediu cu noua colecție sustenabilă de costume de baie H&M (PUBLICITATE)