„În ceea ce priveşte situaţia de la club, pentru mine este destul de clară. Există contractul meu de preluare al echipei, despre care avocaţii mei spun că este valabil, este corect. Am acţionat în instanţă, atât pe cale penală, cât şi pe cale civilă, şi cred că justiţia românească va face dreptate. Doar că este nevoie de timp. Moraru este clar că doar face pe patronul Rapidului, Camera de Comerţ nu a înregistrat contractul lui. Eu respect tot ce înseamnă Rapid şi pe oamenii care au dus greul în ultima perioadă. Dacă vedeam că a venit cineva care bagă bani şi redresează situaţia m-aş fi retras demult, dar aşa mă simt nevoit să continui mai ales că Rapid este clubul meu. Noi avem banii şi proiectul gata suntem pregătiţi să investim imediat”, a declarat Massone.

Massone s-a amuzat de suma pe care Valerii Moraru s-a angajat să o investească, 300.000 de euro. Italianul a asigurat că va investi cel puţin 1 milione de euro, după ce situaţia se va rezolva. Acesta intenţionează să transfere jucători de la echipe puternice din străinătate şi să oficializeze parteneriate între Rapid şi echipele respective. Massone consideră că echipa din Grant trebuie să dezvolte o academie de fotbal, care să propulseze jucători la prima echipă.

„Moraru nu a băgat niciun ban până acum, oricine poate verifica asta. Nu are niciun proiect, asta mă deranjează şi situaţia este tot mai grea. Singurii care merită respect sunt jucătorii şi preşedintele Nicolae Manea. Eu am încercat să am o întâlnire cu Moraru, dar m-a refuzat. L-am invitat la Roma, să vină alături de soţie pe cheltuiala mea, dar nu a fost de acord. A zis să ne vedem în Bucureşti, dar doar noi doi fără administratorul judiciar Cristina Andronache. Am zis că e bine şi aşa şi de atunci aştept să îmi răspundă, nu a dat niciun semn. Cred că se teme să stea cu mine în aceeaşi cameră, ce sa mai vorbim atunci de o colaborare”, a adăugat Massone.

Acesta s-a luat de suporterii Rapidului care au preluat acţiunile de la Adrian Zamfir. „Dacă vrei să cumperi un club de fotbal, nu este destul doar să promiţi şi să dai bani la suporteri, pentru că aceştia din urmă şi-au urmărit doar interesele lor, nu pe cele ale Rapidului, va asigur de asta. Persoane importante care au activat acolo în ultimii ani sunt date acum afară, pentru că pur şi simplu apără interesele clubului. Trebuie să ţinem cont de numeroşii fani ai echipei nu doar de cei 3-4 care au avut acţiunile respective”, a încheiat Massone, care a dezvăluit că a vrut să cumpere Rapidul datorită unor prieteni de afaceri din Italia, care i-au prezentat situaţia din Giuleşti.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.