19 Ian. 2018 23:20

Campionatul Africii pe Națiuni 2018. Patru calificate în sferturi. Rezultate și program / FOTO&VIDEO

Distribuie

Campionatul Africii pe Națiuni 2018, ediția a V-a, a început sâmbătă, 13 ianuarie, în Maroc, reunind cele mai bune 16 echipe de pe continentul african. RD Congo, de două ori, Tunisia și Libia au câștigat precedentele ediții ale competiției fondată în 2009. Campionatul Africii pe Națiuni este o întrecere diferită de Cupa Africii pe Națiuni.

Cele 16 participante sunt repartizate în 4 grupe a câte 4 echipe, iar primele două clasate din fiecare grupă vor accede în faza sferturilor de finală.

Loturile celor 16 participante, AICI.

Componența grupelor – Campionatul Africii pe Națiuni 2018. Maroc, Sudan, Zambia și Namibia, în sferturi

CLASAMENTE

Grupa A
1. Maroc 2 2 0 0 7:1 6 (calificată sferturi)
2. Sudan 2 2 0 0 3:1 6 (calificată sferturi)
————————————
3. Guineea 2 0 0 2 3:8 0
4. Mauritania 2 0 0 2 0:5 0

Grupa B
1. Zambia 2 2 0 0 3:1 6 (calificată sferturi)
2. Namibia 2 2 0 0 2:0 6 (calificată sferturi)
—————————————-
3. Uganda 2 0 0 2 1:4 0
4. Coasta de Fildeș 2 0 0 2 0:3 0

Grupa C
1. Nigeria 2 1 1 0 1:0 4
2. Rwanda 2 1 1 0 1:0 4
———————————–
3. Libia      1 1 0 1 3:1 3
4. Guineea Ecuatorială 2 0 0 2 0:4 0

Grupa D
1. Congo 1 1 0 0 1:0 3
2. Angola 1 0 1 0 0:0 1
3. Burkina Faso 1 0 1 0 0:0 1
3. Camerun 0 0 0 1 0:1 0

Programul meciurilor Campionatul Africii pe Națiuni 2018

Runda 1

Sâmbătă, 13 ianuarie

21:30 Maroc – Mauritania 4-0 VIDEO

Duminică, 14 ianuarie

16:30 Guinea – Sudan 1-2 VIDEO

18:30 Coasta de Fildeş – Namibia 0-1

21:30 Zambia – Uganda 3-1

Luni, 15 ianuarie

18:30 Libia – Guineea Ecuatorială 3-0

21:30 Nigeria – Rwanda 0-0

Marți, 16 ianuarie

18:30 Angola – Burkina Faso 0-0

21:30 Camerun – Congo 0-1

Runda 2

Miercuri, 17 ianuarie

18:30 Maroc – Guinea 3-1 

21:30 Sudan – Mauritania 1-0

Joi, 18 ianuarie

18:30 Coasta de Fildeş – Zambia 0-2

21:30 Uganda – Namibia 0-1

Vineri, 19 ianuarie

18:30 Libia – Nigeria 0-1

21:30 Rwanda – Guineea Ecuatorială 1-0

Sâmbătă, 20 ianuarie

18:30 Angola – Camerun

21:30 Congo – Burkina Faso

Runda 3

Duminică, 21 ianuarie

21:00 Mauritania – Guinea

21:00 Sudan – Maroc

Luni, 22 ianuarie

21:00 Namibia – Zambia

21:00  Uganda – Coasta de Fildeş

Marți, 23 ianuarie

21:00 Guineea Ecuatorială – Nigeria

21:00 Rwanda – Libia

Miercuri, 24 ianuarie

21:00 Burkina Faso – Camerun

21:00 Congo – Angola

Sferturile de finală

Sâmbătă, 27 ianuarie

QF1 (ora 18:30): 1A – 2B

QF2 (ora 21:30): 1B – 2A

Duminică, 28 ianuarie

QF3 (ora 18:30): 1C – 2D

QF4 (ora 21:30): 1D – 2C

Semifinale, 31 ianuarie

Miercuri, 31 ianuarie

SF1 (ora 18:30): Învingătoarea QF1 – Învingătoarea QF4

SF2 (ora 21:30): Învingătoarea QF2 – Învingătoarea QF3

Finala mică, 3 februarie (ora 21:00)

Finala, 4 februarie (ora 21:00)


Citește și: EXCLUSIV/Zina Dumitrescu, dată complet uitării de fiul plecat în Elveția: «Nu m-a întrebat nimic de ea»

 

Loading...
Comentarii