Sud-coreenii au demonstrat de ce sunt cotați cap de serie numărul 2 în acest turneu, casele de pariuri văzând cea mai probabilă finală Japonia (campioana en-titre) – Coreea de Sud.

În ciuda faptului că au evoluat în deplasare, sud-coreenii au învins cu 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Jung-Hyub Lee, în minutul 32. Astfel, Coreea de Sud a câștigat grupa și evită o posibilă confruntare împotriva Chinei, în sferturile de finală. Sud-coreenii vor evolua în ”sferturi” cu locul 2 din grupa B. Pentru această poziție, luptă Arabia Saudită și Uzbekistan, care se vor întâlni în meci direct, duminică, de la ora 11.00, într-o partidă transmisă LIVE TEXT de sportnews.ro.

Australia a încheiat grupa pe locul 2 și va întâlni China în sferturile de finală.

În cealaltă partidă de sâmbătă, Oman a învins Kuweitul cu 1-0, într-o partidă de palmares, cele două echipe fiind deja eliminate. Oman a învins cu 1-0, prin golul marcat de Abdul Aziz Al Muqbali, în minutul 69.