Cui a dedicat Costel Gâlcă victoria lui Espanyol contra lui Athletic Bilbao
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal > Cui a dedicat Costel Gâlcă victoria lui Espanyol contra lui Athletic Bilbao

Espanyol Barcelona, formație antrenată de Costel Gâlcă, a obținut o victorie mare astăzi, în lupta pentru evitarea retrogradării: 2-1 cu Athletic Bilbao, locul 6 înaintea confruntării. Gazdele au fost conduse cu 1-0 (Eraso 20), dar a întors scorul după pauză (Pape Diop 54, Felipe Caicedo 57).

“Prima repriză a fost a lui Athletic, care a dominat jocul din punct de vedere tactic și a impus ritmul. După pauză ne-am ridicat nivelul și am jucat mai mult între linii, suprinzându-ne adversarul”, a declarat Costel Gâlcă la finalul partidei.

Antrenorul român a dedicat victoria cu Athletic Bilbao celor afectați de sindromul Down, pentru că luni, 21 martie, este Ziua Internațională a Sindromului Down. “Această victorie este pentru ei”, a încheiat Costel Gâlcă.