Dedicația emoționantă a portarului croat Subasici, după ce a apărat trei lovituri de departajare în optimile Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018, în meciul cu Danemarca Galerie foto
6imagini
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

De Petre Dobrescu,

Dedicația emoționantă a portarului croat Subasici, după ce a apărat trei lovituri de departajare în optimile Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018, în meciul cu Danemarca: ”Pentru tine, Hrvoje!”.

Echipa Croaţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1) după prelungiri. Croaţia, deşi era favorită clară, s-a impus greu, după trei intervenţii ale portarului Danijel Subasici la loviturile de departajare. O evoluţie excelentă a avut şi omologul său, danezul Kasper Schmeichel, care a apărat şi el trei penalty-uri, dar unul a fost în prelungiri. În sferturi, Croaţia va înfrunta echipa ţării gazdă, Rusia.

Selecţionerul Croaţiei, Zlatko Dalici, a lăudat prestaţia portarului Danijel Subasici, care a reuşi să apere trei lovituri de la 11 m în partida cu reprezentativei Danemarcei, duminică seara la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2018.

„Subasici a apărat trei penalty-uri la loviturile de departajare, ceea ce nu este un lucru pe care îl vezi în fiecare zi. El a fost eroul nostru în această seara (duminică, n. red.). El ne-a ajutat atunci când aveam nevoie de el şi îl felicit pentru asta. Am fost puternici mental, am controlat meciul iar în final al câştigat. Acesta este premiul pentru munca grea pe care am depus-o, iar încrederea mea în jucători este şi mai mare după un meci precum cel din această seară”, a declarat Dalici.

”Pentru noi, este dur. Când vom avea timpul să digerăm acest meci, atunci ne vom da seama că am jucat mai bine decât Croaţia, în special în repriza a doua. Ar fi trebuit să încheiem socotelile în repriza secundă. Eu cred că arbitrul a fost foarte bucuros să acorde acest penalty croaţilor astăzi (duminică). Nu am avut noroc din acest punct de vedere. Dar suntem mândri, pentru că suntem o echipă tânără şi am învăţat din acest rezultat. Vom mai avea situaţii dificile pe viitor, dar va trebui să evităm repetarea unei situaţii similare”, a spus și omologul lui Subasici, Kasper Schmeichel.

• „Croaţia s-a calificat la capătul unei drame nebune în faţa Danemarcei. Subasici, eroul meciului”, a comentat portalul Tportal la finalul meciului.
  • „Subasiic, care a apărat trei penalty-uri, a fost eroul meciului. Rakitic a marcat, la rândul lui, golul calificării”, a scris cotidianul Vecernji List în ediţia sa online.
  • „Subasici a apărat trei penalty-uri şi a asigurat Croaţiei o întâlnire cu Rusia”, a comentat cotidianul Sportske Novosti în ediţia sa online.

Subasici (33 de ani), campion cu AS Monaco și cel mai bun portar din Ligue 1 în 2017, semifinalist de Liga Campionilor cu monegascii, a dedicat calificarea regretatului său prieten Hrvoje Custici, cu al cărui chip imprimat pe un tricou purtat pe sub cel oficial joacă meci de meci.

Custic, fost internațional de tineret, a decedat pe 29 martie 2008, pe teren, în timpul meciului Zadar – HNK Cibalia. Ćustići a suferit răni severe la cap după ce s-a izbit de un perete de beton situat la doar trei metri de teren! Ćustići a încercat să câștige o minge într-un duel cu un jucător advers, dar ambii fotbaliști s-au ciocnit, iar mijlocașul a fost aruncat în zid! Ajuns la spital, a fost operat de urgență, a intrat în comă indusă, apoi, pe 3 aprilie 2008, după o infecție gravă, a decedat. Custici și Subasici au fost coechipieri la Zadar.

„În ce hal a îmbătrânit!” » Dolph Lundgren, apariție bulversantă pe plajă cu iubita cu 38 de ani mai tânără
Anghel Iordănescu, victima lui Emi Pian. Țeapa de sute de mii de euro a clanului Duduianu. Cum s-a încheiat totul
Horoscop 9 august 2020. Racii ajung la concluzii greșite, pentru că e ușor să considere că altul greșește