Thiem s-a impus în cinci seturi, scor 2-6, 4-6, 6-4, 6-3 7-6 (6), după un meci care a durat patru ore și cinci minute și în care setul decisiv a fost interzis cardiacilor.

Zverev a fost extrem de aproape de victorie în două rânduri. A condus cu 2-0 la seturi și break în setul trei, însă austriacul a revenit și a trimis meciul în setul cinci. În decisiv, Zverev a avut 5-3, dar nici de data aceasta n-a reușit să găsească linia de sosire.

Chinuit de probleme musculare în tie-break-ul setului decisiv, Thiem a găsit resurse nebănuite și a închis partida la cea de-a treia minge de meci avută.

Zverev a fost pentru prima oară într-o finală de Grand Șlem şi primul german care a ajuns în ultimul act la US Open, după Michael Stich, în 1994, în timp ce Thiem a mai fost de două ori finalist la Roland Garros şi o dată la Australian Open.

Câştigătorul va primi un premiu de trei milioane de dolari şi 2.000 de puncte ATP, iar învinsul, 1,5 milioane de dolari şi 1.200 de puncte ATP.

Citeşte şi:

Raed Arafat, apel către populație: ”Să se vaccineze împotriva gripei sezoniere. Cu asta elimină cel puțin un risc”

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Toscanei. A 90-a victorie a carierei pentru pilotul britanic

CSM București, start perfect în Liga Campionilor. Cristina Neagu a fost MVP-ul meciului cu Metz