Thiem s-a impus în cinci seturi, scor 2-6, 4-6, 6-4, 6-3 7-6 (6), după un meci care a durat patru ore și cinci minute și în care setul decisiv a fost interzis cardiacilor.

Zverev a fost extrem de aproape de victorie în două rânduri. A condus cu 2-0 la seturi și break în setul trei, însă austriacul a revenit și a trimis meciul în setul cinci. În decisiv, Zverev a avut 5-3, dar nici de data aceasta n-a reușit să găsească linia de sosire.

Chinuit de probleme musculare în tie-break-ul setului decisiv, Thiem a găsit resurse nebănuite și a închis partida la cea de-a treia minge de meci avută.

Zverev a fost pentru prima oară într-o finală de Grand Șlem şi primul german care a ajuns în ultimul act la US Open, după Michael Stich, în 1994, în timp ce Thiem a mai fost de două ori finalist la Roland Garros şi o dată la Australian Open.

Câştigătorul va primi un premiu de trei milioane de dolari şi 2.000 de puncte ATP, iar învinsul, 1,5 milioane de dolari şi 1.200 de puncte ATP.

Citeşte şi:

Raed Arafat, apel către populație: ”Să se vaccineze împotriva gripei sezoniere. Cu asta elimină cel puțin un risc”

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Toscanei. A 90-a victorie a carierei pentru pilotul britanic

CSM București, start perfect în Liga Campionilor. Cristina Neagu a fost MVP-ul meciului cu Metz

De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
Ce a făcut Carmen Șatran, studenta criminală din Timișoara, după gratii. Vestea șoc venită acum
PARTENERI - PLAYTECH
Horoscop 30 septembrie 2020. Săgetătorii sunt într-un moment foarte important pentru dezvoltarea lor
Mărturia unei profe de mate retrasă după 36 de ani la catedră: „Regret că nu am fost mai curajoasă în a încerca să schimb sistemul”
Scoala9.ro
EXCLUSIV! Lovitură de teatru. Primul om care pleacă din echipa Gabrielei Firea. Prima reacţie