Echipa lui Rednic nu a primit licența pentru următorul sezon. al primei ligi belgiene, informează agenţia Belga. Mouscron a anunţat că va face apel la această decizie.

”Astăzi, Royal Excel Mouscron a primit o decizie negativă din partea Comisiei de licenţiere. Conducerea a luat la cunoştinţă această decizie şi nu este de acord cu motivele invocate de comisie. Astfel, Excel a decis să conteste hotărârea la Curtea belgiană de arbitraj în sport. Clubul, aflat în conformitate totală cu regulamentul în vigoare, consideră că membrii Comisiei de licenţiere au aplicat într-o manieră suprinzătoare noul regulament, folosind informaţii învechite. Din acest motiv, Royal Excel Mouscron este foarte încrezător că licenţa pentru sezonul 2017/2018 va fi atribuită la apel şi speră că o decizie în acest sens va fi luată în cel mai scurt timp.

Noi eram pregătiţi pentru o situaţie de acest fel, ţinând cont că este pentru al treilea an consecutiv când se încearcă scoaterea REM din prima ligă, în timp ce clubul şi-a justificat participarea, administrativ şi sportiv, prezentând un bilanţ sănătos, fără nicio datorie faţă de terţi”, se arată într-un comunicat al grupării valone.

Citiți și Poliția belgiană anchetează meciul care a dus la salvarea echipei lui Mircea Rednic! ”Sunt scandalizat!”

Mircea Rednic a salvat-o pe Mouscron de la retrogradare: „A fost mult stres şi nu este bine pentru tiroidă!”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.