Vârful de 27 de ani a deschis scorul, dar Polonia a fost egalată în minutul 33, de Renato Sanches, și a ratat calificarea în semifinale la loviturile de departajare, scor 3-5.

Lewandowski nu este depășit decât de rusul Dimitri Kiricenko, atacant care a înscris după doar 67 de secunde în meciul dintre Rusia și Grecia, la EURO 2004.

Quarter final Poland vs PortugalIcon photoVEZI  GALERIA  FOTOPOZA 1 / 6

Cele mai rapide goluri din istoria EURO
1. Dimitri Kiricenko (Rusia) — 1 minut 7 secunde contra la Greciei (2-1), la EURO 2004
2. Robert Lewandowski (Polonia) — 1 minut 40 secunde contra Portugaliei (1-1, 3-5 la loviturile de departajare), la EURO 2016
3.Robbie Brady (Irlanda) — 2 minute contra Franței (1-2), la EURO 2016
4. Serghei Aleinikov (URSS) — 2 minute 7 secunde contra Angliei (3-1), la EURO 1988
5. Petr Jiracek (Cehia) — 2 minute 14 secunde contra Greciei (2-1), la EURO 2012
5. Alan Shearer (Anglia) — 2 minute 14 secunde contra Germaniei (1-1, 6-5 la loviturile de departajare), la EURO 1996
6. Michael Owen (Anglia) — 2 minute 25 secunde, contra Portugaliei (2-2, 5-6 la loviturile de departajare), la EURO 2004
7. Hristo Stoicikov (Bulgaria) — 2 minute 27 secunde, contra României (1-0), la EURO 1996

A fost vedetă în anii 1980, iar acum a ajuns să doarmă de 4 ani într-un cimitir: „Muncești toată viața și agoniseala îți dispare în câteva clipe”
BOMBĂ! Ramona Olaru a scăpat porumbelul, în direct la Antena 1. Dani Oțil și-a pus mâinile în cap: ‘Aoleu, nu la TV’
A fost prins criminalul Elenei, românca ucisă cu sălbăticie în Italia: "Ce s-a întâmplat este de neimaginat!"
Horoscop 22 aprilie 2021. Fecioarele au nevoie de o concentrare reală pe ceea ce contează pentru ele
Un bărbat este acuzat că nu s-a prezentat la lucru timp de 15 ani, deși era plătit de spitalul unde lucra. Ce sumă a încasat
Într-o singură zi, un român a devenit de aproape 4 ori mai bogat decât Ion Ţiriac. Cine este acum românul cu cea mai mare avere
Ce vor să știe românii despre negocierea cu banca (Publicitate)