De Cătălin Apostol, Octavian Cojocaru,

Al doilea meci al optimilor de finală de la Campionatul European din Franța pune față în față, de la ora 19.00 (Dolce Sport), pe stadionul „Perc des Princes” din Paris, marile revelații ale acestei ediții, debutantele Țara Galilor și Irlanda de Nord. Ambele se află la prima lor prezență la un Euro și una dintre ele are șansa de a ajunge în „sferturi”.

Final de meci. Țara Galilor se califică în sferturile de finală ale Euro 2016, după un meci modest, decis de autogolul nordirlandezului Gareth Auley.

Minutul 75: Țara Galilor deschide scorul prin autogolul lui McAuley, care deviază în poartă mingea centrată de Bale!

Minutul 58: McGovern, portarul Irlandei de Nord, respinge destul de greu mingea șutată de Bale dintr-o lovitură liberă de la 27 de metri.

Minutul 53: Vokes ratează o bună ocazie pentru Țara Galilor – a trimis cu capul pe lângă poarta Irlandei de Nord, după centrarea foarte bună a lui Ramsey.

A început partea secundă. Nici o schimbare în cele două echipe.

Pauză: prima parte s-a încheiat fără mari ocazii de gol.

Minutul 30: galezii joacă ceva mai legat, în timp ce nordirlandezii preferă acțiunile mai britanice, gen ”kick and run” (lovește și fugi).

Minutul 19: galezul Ramsey înscrie, dar se bucură degeaba: golul este anulat corect, pe motiv de ofsaid.

Minutul 10: nordirlandezul Dallas șutează la colțul scurt, dar mingea este respinsă în corner de Hennessey.

Un bărbat s-a îndrăgostit de o prostituată. Ce gest nebunesc a făcut când a văzut-o într-o mașină cu un client
Recomandări

Minutul 5: nici o fază cu adevărat periculoasă în primele cinci minute ale meciului.

A început meciul.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

„Performanța noastră este uluitoare, dar acum este vorba numai despre meciul următor. Nu ne putem gândi la altceva. Nord-irlandezii sunt foarte puternici din punct de vedere psihic, foarte bine organizați și sunt o echipă cu spirit”, a spus Chris Coleman, antrenorul galezilor.

„Țara Galilor a câștigat grupa, a jucat excelent, mai ales împotriva Rusiei, așa că ne așteptăm la un meci foarte tare. Ambele echipe se cunosc foarte bine, am jucat și un amical în martie, încheiat cu 1-1”, a explicat și Michael ONeill, antrenorul nord-irlandezilor.

Cele două echipe s-au întâlnit de 95 de ori (44 de victorii pentru galezi, 24 de egaluri și 27 de eșecuri). Galezii n-au pierdut în ultimele opt meciuri contra nord-irlandezilor.

Polițist local din Baia Sprie, filmat în timp ce dormea în mașina de serviciu. VIDEO