Sportiva română Bianca Perie s-a calificat în finala probei de aruncare a ciocanului, miercuri, la Campionatele Europene de atletism de la Zurich, cu performanța de 67,82 m.

Perie a prins finala cu a zecea performanță din grupele preliminare, reușită din prima încercare, după care la a doua tentativă a aruncat 67,42 m, însă a ratat a treia încercare.

Poloneza Anita Wlodarczyk a reușit cea mai bună încercare din preliminarii, 75,73 m.

Tot miercuri, Mihai Donisan s-a calificat în finala probei de săritură în înălțime, iar Mirela Lavric a reușit calificarea în semifinalele probei de 800 m.

Atleții români au obținut două clasări meritorii, pe locul 7, miercuri, la Campionatele Europene de la Zurich, prin Cătălin Cîmpeanu la 100 m plat și Alina Rotaru la săritura în lungime.

Cîmpeanu, calificat în finală cu al șaptelea timp din semifinale (10.29), a fost cronometrat la 100 m în 10 sec 44/100, medalia de aur revenindu-i britanicului James Dasaolu, în 10 sec 06/100, în fața favoritului francez Christophe Lemaitre, 10 sec 13/100, în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de un alt britanic, Harry Aikines-Aryeetey, 10 sec 22/100. Alina Rotaru a terminat și ea pe locul 7 în finala de la săritura în lungime, cu 6,55 m, la egalitate cu germanca Melanie Bauschke (locul 6). Aurul a fost cucerit de franțuzoaica Eloyse Lesueur, cu 6,85 m, sârboaica Ivana Spanovic a luat argintul, cu 6,81 m, iar bronzul a revenit rusoaicei Daria Klișina, cu 6,65 m.

Bianca Răzor s-a calificat în finala probei de 400 m cu al șaselea timp din semifinale, 52 sec 22/100, iar Cristina Sandu a prins in extremis finala de la triplusalt, cu a 12-a performanță din preliminarii, 13,67 m, în timp ce Cristina Bujin nu a reușit acest lucru, sărind doar 13,61 m (locul 14).

Nici Andreea Ogrăzeanu nu a prins finala feminină la 100 m, fiind înregistrată cu al 13-lea timp din semifinale, 11 sec 44/100.

Sursa: Agerpres

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.