Formula 1. Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Europei
Sport Libertatea > Sport > Formula 1. Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Europei

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat duminică Marele Premiu al Europei de Formula 1, semnând a 5-a victorie din acest sezon și preluând în același timp conducerea în Clasamentul Mondial al piloților.

De Ciprian Iana,

În cursa care a avut loc disputat pe străzile din Baku (Azerbaidjan), Rosberg a plecat din pole position și a terminat cu un avans mare în fața compatriotului său Sebastian Vettel (Ferrari), clasat al 2-lea, și a mexicanului Sergio Perez (Force India-Mercedes), sosit al 3-lea.

Celălalt pilot al scuderiei Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, plecat de pe poziția a 10-a a grilei de start, a încheiat cursa pe locul 5, notează Agerpres.

În această cursă au abandonat pentru probleme mecanice rusul Daniil Kviat (Toro Rosso), spaniolul Carlos Sainz Jr (Toro Rosso), germanul Pascal Wehrlein (/Manor) și spaniolul Fernando Alonso (McLaren-Honda).

În clasamentul mondial al piloților, după cursa de la Baku, pe primele locuri se află germanul Nico Rosberg, cu 141 pct, urmat de britanicul Lewis Hamilton — 117 p și germanul Sebastian Vettel — 96 p.

În clasamentul constructorilor conduce Mercedes-AMG, cu 258 puncte, urmată de Ferrari — 177 p, Red Bull — 140 p și Williams — 90 p.