11 Feb. 2018 23:35

Franța, etapa a 24-a. Neymar, decisiv pentru PSG. ”Canarii” lui Tătărușanu, egalați acasă. Rezultate | VIDEO

Franța, etapa a 24-a. Etapa începe vineri, cu St. Etienne - Marseille. PSG, Monaco și Nice joacă în deplasare. Program și rezultate.

Vineri, 9 februarie
21.45 St. Etienne – Marseille 2-2 VIDEO
Pe o ploaie câinească, Marseille a fost egalată cu un sfert de ceas înainte de final. Neînvinsă de 7 meciuri, OM e pe doi în Ligue 1, cu 52 de puncte.

Sâmbătă, 10 februarie
18:00 Toulouse – Paris SG 0-1 VIDEO
21:00 Angers – Monaco 0-4 VIDEO
21:00 Bordeaux – Amiens 3-2 VIDEO
21:00 Dijon – Nice 3-2 VIDEO

Mario Balotelli a fost din nou protagonistul principal la meciul echipei sale, Nice, în deplasarea de la Dijon, din etapa a 25-a. În minutul 74, la 1-2, sătul de insultele rasiale ale suporterilor gazdelor, atacantul s-a plâns arbitrului și chiar i-a arătat sectorul de tribună de unde veneau scandările, însă gestul acestuia a fost de-a dreptul inexplicabil. Baptiste Reynet i-a arătat italianului cartonașul galben. „I-am spus lui Mario că nu am văzut și nici nu am auzit nimic. Dacă era să se întâmple, era doar din partea a doi-trei spectatori”, a spus arbitrul la finalul meciului, fără însă a explica de ce l-a avertizat cu cartonaș pe Balotelli.

21:00 Guingamp – Caen 0-0
21:00 Metz – Montpellier 0-1 VIDEO

Duminică, 11 februarie
16:00 Strasbourg – Troyes 2-1 VIDEO
18:00 Nantes – Lille 2-2 VIDEO
Ciprian Tătărușanu, titular în poarta gazdelor. Nantes a condus cu 1-0 și 2-1. 'Tătă' a luat primul gol după un corner, al doilea – șut plasat, imparabil, pe 'lung'.

22:00 Lyon – Rennes 0-2 VIDEO

Clasamentul, AICI.

Citiți și Cupa Franței la fotbal, optimile de finală. Spectacol total la Metz. Stelian Cucu, aut!

PSG este la picioarele lui Neymar, care a împlinit ieri 26 de ani. Petrecere de senzație de ziua lui / GALERIE FOTO