3817-106399-13sportsuporteri.jpg

Fanii din Peluza Nord au afişat un banner ironic la adresa bă­năţenilor şi au aprins trei torţe pentru im­presie artistică. Apoi, Cătălin Zmă­răn­descu şi angajaţii de la fir­ma de securitate „Zmă­­răn­des­cu Se­curity” au pă­răsit tribuna ofi­cială şi au des­cins în peluză cu a­pa­rate de pro­vocat şo­curi electrice şi spray-uri la­cri­mo­gene. Fanii au fost şi ei pre­gătiţi de război.

3817-106402-13sporttortze.jpg

Bi­lanţul:  opt răniţi, u­nul fiind transportat la spital în stare gravă. Cu a­dre­nalina la maximum după in­ci­den­tele din Peluza Nord, steliştii din Sud s-au dat şi ei în stambă şi au atacat cu scaune şi cu pietre jandarmii, re­u­şind să îi încercuiască după ce au primit suport de la tribuna a II-a şi din cealaltă peluză.

3817-106400-13sportlesinat.jpg

Scandalul s-a mutat în stradă

La pauză, cei 4.000 de fani din Peluza Nord au părăsit stadionul şi au de­clan­şat ha­osul pe stră­zile Bu­cu­reş­tiului. Au blocat linia tramvaiului 41, au van­dalizat maşini, au incendiat tot ce le-a ieşit în cale, au întors din drum autobuze şi au atacat cu pietre jandarmii şi presa.

3817-106403-13sportbatut.jpg

După incidentele de sâmbătă seara, 15 persoane au fost reţinute, 5 dintre acestea alegân­du­-se cu do­sar penal. Printre re­ţi­nuţi au fost descope­riţi şi huligani care a­vea interdicţie pe stadioanele din Ro­mâ­nia.

3817-106401-13sportcaptura2.jpg

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.