08 Mar. 2018 01:57

Irina Begu, în turul 2 la Indian Wells, unde va juca împotriva Karolinei Pliskova.

Irina Begu (26 de ani, 36 WTA) s-a calificat, joi dimineață, în turul al doilea al turneului de la Indain Wells, după ce a trecut, scor 3-6, 6-4, 6-1, de sârboaica Aleksandra Krunic (24 ani, 47 WTA).

Primele două seturi au fost extrem de disputate, Irina Begu reușind să egaleze la 1, după ce a fost condusă. Setul decisiv n-a avut istoric, Irina Begu câștigându-l cu 6-1.

Astfel, după o partidă care a ținut o oră și 46 de minute, Irina Begu s-a calificat în turul 2 al competiției din California.

În această fază a competiției, Irina Begu o va întâlni pe cehoaica Karolina Pliskova (25 de ani, 5 WTA).

Irina Begu, a treia victorie cu Aleksandra Krunic

A fost a treia victorie a Irinei Begu în fața Aleksandrei Krunic, după cele înregistrate în 2010 în semifinalele turneului ITF de la Versmold (Germania, 25.000 dolari), cu 6-3, 6-2, şi în 2014, în calificări la Roland Garros, cu 6-1, 6-1, în runda a doua.

Turneul de la Indian Wells se desfășoară între 7 și 18 martie(Digi Sport).

Anul trecut, titlul a fost câştigat de rusoaica Elena Vesnina, Simona Halep fiind învinsă în turul al treilea de Kristina Mladenovic (Franţa). Halep a câştigat titlul la Indian Wells în 2015, după o finală cu Jelena Jankovic (Serbia).