Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal > Liga 1 la fotbal, etapa a 4-a. Sepsi OSK - CSM Poli Iaşi 3-0. Moldovenii, umiliți de covăsneni. Stoican zice că nu ține de scaun

Liga 1 la fotbal, etapa a 4-a. Sepsi OSK – CSM Poli Iaşi 3-0. Moldovenii, umiliți de covăsneni. Stoican zice că nu ține de scaun

Liga 1 la fotbal, etapa a 4-a. Sepsi OSK - CSM Poli Iaşi (ora 21.00, Digi, Telekom, Look). 2-2, scorul în duelul Neagoe-Stoican.

De Daniel Conțescu,

Liga 1

Sepsi OSK – CSM Poli Iaşi 3-0

O. Viera (30), Velev (56), Y. Hamed (78)

„Mă bucur că am făcut suporterii fericiţi. Am luat 3 puncte în faţa unei echipe importante, o echipă grea, care a fost în play-off, însă nu s-a pus la îndoială învingătoarea. Un meci foarte bun, în care am reuşit să facem un pressing avansat şi am recuperat multe mingi în terenul lor.

Ştiam că vor să construiască de la portar şi să paseze foarte mult şi e meritul băieţilor în totalitate. Eu îmi doresc ca ei să fie mai buni de la zi la zi şi de la meci la meci.

Jucătorii noi s-au acomodat foarte repede, sunt valoroşi, pentru că de aia i-am adus şi avem o echipă foarte frumoasă şi e foarte greu să pierdem. Aş vrea ca asta să se întâmple cât mai târziu, pentru că până la urmă vom pierde. Dar azi adversarii au avut foarte puţine şanse de a marca, nu au avut ocazii clare.

E foarte important că am câştigat în faţa unei echipe care se va bate sigur la play-off. Chiar dacă suntem pe primul loc, are mai puţină importanţă. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ şi ştiu că vom fi cu picioarele pe pământ. Am mare încredere în ei şi vreau să câştigăm şi etapa viitoare”.

Are 23 de ani și a dat lovitura cu o afacere unică în România! Ideea genială din care s-a îmbogățit
Recomandări

Eugen Neagoe, antrenor Sepsi

„Nu trecem printr-o formă bună, suferim mai peste tot, dar important este să nu cedăm în momentele dificile și grele. Trebuie să fiu alături de jucători și să le ridic moralul. Sunt și lucruri bune, avem posesie, ajungem la poartă, dar nu suntem lucizi la finalizare.

Am luat gol cu mare ușurință, apoi am încercat să revenim, am avut posesie, dar pe ultimii 30 de metri am avut probleme. Am avut ceva ocazii în a doua repriză, dar nu am știut să finalizăm.

Trebuie să fim atenți, să nu credem că suntem unul mai sus decât celălalt și cred că vom reuși. Fotbalul nu are cum să nu ne răsplătească, pentru că facem ce facem cu pasiune.

E prea mult spus criză, dar trebuie să rămânem încrezători că vom obține și victoria. Vreau să fim un pic mai atenți și mai eficienți.

Șefa secției de nefrologie de la ”Sf. Ioan” rupe tăcerea! Detalii uluitoare despre profesorul pe fals Checheriță
Recomandări

Cu siguranță nu este un moment plăcut atunci cănd pierd, că nu-mi place, dar trebuie să fim realiști, pentru că întâlnim echipe bune, noi încă suntem în căutări. Când nu voi mai fi util într-un loc, voi fi cel care voi ridica mâna, sunt omul care nu ține de scaun”.
Flavius Stoican, antrenor Poli Iași

Minutul 90+3: Final de meci. Sepsi s-a distrat cu echipa lui Flavius Stoican, care pare o candidată sigură la retrogradare. Ieșenii au avut o singură ocazie, în prelungiri, prin Pârvulescu. Dar Sepsi putea să învingă la un scor mult mai mare, dacă ar mai concretizat din ocaziile pe care și le-a construit.

Minutul 81: Ultima modificare și la gazde: a ieșit Ștefan Drăghici, a intrat Karnitski.

Minutul 78: GOOOL SEPSI. Yasin Hamed, scăpat singur cu portarul, a finalizat elegant.

Minutul 76: Dublă schimbare la moldoveni: au ieșit A. Cristea și Mimoun, au intrat P. Pârvulescu și Al. Zaharia.

Minutul 70: A doua schimbare la gazde: a ieșit Istvan Fulop, a intrat Marko Simonovski.

TOLO, despre Gabriela Firea și blaturile cu televiziunile! 'În realitate, e jale!'
Recomandări

Minutul 65: Vașvari a fost aproape de 3-0, dar Mihăescu a deviat în corner.

Minutul 56: GOOOL SEPSI. I. Fuulop l-a lansat perfect în careu pe bulgarul Velev, care a marcat lejer.

Minutul 53: Schimbare la gazde: a ieșit J. Mensah, a intrat Y. Hamed.

Minutul 51: Schimbare la moldoveni: a ieșit Panțâru, a intrat Patrick Petre.

Minutul 46: A început partea secundă.

Minutul 45+1: Final de primă repriză.

Minutul 36: Șutul costaricanului Dylan Flores a trecut puțin pe lângă vinclul porții adverse. Costaricanul era să fie eliminat câteva minute mai devreme.

Minutul 30: GOOOL SEPSI. Senegalezul Ousmane Viera a tras din voleu și a marcat la colțul scurt. Portarul Cobrea are partea lui mare de vină.

Minutul 27: Șutul lui Tandia care viza colțul lung a fost deviat în corner.

Minutul 8: Cobrea a scos în corner șutul lui I. Fulop.

Minutul 4: Șutul lui Joseph Mensah a trecut destul de aproape de poartă.

Minutul 1: Meciul a început.

Echipele de start

SEPSI OSK: Niczuly – G. De Moura, O. Viera (cp), I. Jovanovic, Sato – Velev, Vaşvari – Drăghici, I. Fulop, J. Mensah – B. Tandia
Rezerve: B. Fejer, Y. Hamed, Ad. Rus, Prosser, Fl. Ştefan, Karnitski, Simonovski
Antrenor: Eugen Neagoe

CSM POLITEHNICA IAȘI: Cobrea – A. Gallego, Frăsinescu, Cioinac, Panţîru – Mimoun, M. Mihăescu, D. Flores, Sin – Kizito, Andrei Cristea (cp)
Rezerve: D. Rus, Danale, L. Rus, Pîrvulescu, Al.  Zaharia, P. Petre, M. Chelaru
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Andrei Florin Chivulete (central) – Daniel Mitruţi, Dragoş Mihai Iliescu (asistenţi) – Eduard Ioniţă (rezervă).

///

Cele două echipe s-au mai întâlnit doar în sezonul regulat precedent, când covăsnenii s-au impus în ambele partide.

– Primul meci a avut loc pe 28 august 2017, CSM Poli Iaşi – Sepsi OSK 0-2. Claudiu Herea a marcat câte un gol în fiecare repriză, primul din pasa lui Attila Hadnagy, iar cel de-al doilea din assistul lui Marius Papsys.

– În retur, pe 11 decembrie 2017, moldovenii au condus cu 1-0 prin autogolul lui Thiaw Mame, dar elevii lui Eugen Neagoe au revenit pe tabelă şi au luat toate cele trei puncte graţie reuşitelor lui Istvan Fulop (miutul 45 penalty) şi Victoraş Astafei (miutul 85). Partida a avut loc pe arena Tineretului din Braşov.

Meciul va fi unul special pentru Eugen Neagoe, care a antrenat gruparea moldavă în 29 de meciuri din sezonul 2016-2017 al Ligii 1, stabilind cea mai lungă serie de invincibilitate din ediţia respectivă, 15 partide consecutive fără înfrângere.

Eugen Neagoe vs Flavius Stoican: 4 jocuri – două victorii Neagoe – două remize.

18
jucători a utilizat Sepsi în primele trei etape, dintre care 10 străini. De partea cealaltă, moldovenii s-au bazat pe 20 de jucători, printre care se numără Cosmin Frăsinescu, fotbalistul cu cele mai multe meciuri în Liga 1 dintre cei activi (340 de prezenţe) şi Andrei Cristea, cel mai bun marcator activ – 94 de goluri pe prima scenă.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Sepsi OSK – 25 ani şi 10 luni; CSM Poli Iaşi – 25 ani şi 8 luni.

Sursa: lpf.ro