16 Oct. 2018 23:27

Liga Națiunilor, etapa a III-a. Franța a învins Germania. Spania – Anglia 2-3. Britanicii au condus cu 3-0 la pauză / VIDEO

Distribuie

Liga Națiunilor, etapa a III-a. Olanda - Germania, derby-ul rundei, se joacă sâmbătă.

Seria A
Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda

Sâmbătă, 13 octombrie
Olanda – Germania 3-0 VIDEO

Marți, 16 octombrie
Franța – Germania 2-1 VIDEO

Clasament: 1. Franța 7p, 2. Olanda 3p, 3. Germania 1p

Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda

Vineri, 12 octombrie
Belgia – Elveția 2-1 VIDEO

Luni, 15 octombrie
Islanda – Elveția 1-2 VIDEO

Clasament: 1. Belgia 6p, 2. Elveția 6p, 3. Islanda 0p

Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia

Joi, 11 octombrie
Polonia – Portugalia 2-3 VIDEO
La oaspeți, Cristiano Ronaldo n-a fost convocat pentru acest meci.

epa07086704 Poland’s Krzysztof Piatek (L) and Portugal’s Pepe (R) in action during the UEFA Nations League soccer match between Poland and Portugal, in Chorzow, Poland, 11 October 2018. EPA-EFE/Andrzej Grygiel POLAND OUT

Duminică, 14 octombrie
Polonia – Italia 0-1 VIDEO

Clasament: 1. Portugalia 6p, 2. Italia 4p, 3. Polonia 1p.

Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia

Vineri, 12 octombrie
Croația – Anglia 0-0

epa07089281 England’s Raheem Sterling (L) in action against Croatia’s Tin Jedvaj during the UEFA Nations League match between Croatia and England at Rujevica stadium in Rijeka, Croatia, 12 October 2018. EPA-EFE/ANTONIO BAT

Luni, 15 octombrie
Spania – Anglia 2-3 VIDEO

epa07095843 Spain’s head coach Luis Enrique (R) watches as Spain’s Saul Niguez (L) vies for the ball with England’s Kieran Trippier (C) during the UEFA Nations League soccer match between Spain and England at Benito Villamarin stadium in Seville, southern Spain, 15 October 2018. EPA-EFE/JOSE MANUEL VIDAL

Clasament: 1. Spania 6p, 2. Anglia 4p, 3. Croația 1p

Seria B
Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia

Sâmbătă, 13 octombrie
Slovacia – Cehia 1-2 VIDEO

Marți, 16 octombrie
Ucraina – Cehia 1-0 VIDEO

Clasament: 1. Ucraina 9p, 2. Cehia 3p, 3. Slovacia 0p

Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia

Joi, 11 octombrie
Rusia – Suedia 0-0 VIDEO

Duminică, 14 octombrie
Rusia – Turcia 2-0 VIDEO

Clasament: 1. Rusia 6p, 2. Turcia 3p, 3. Suedia 0p

Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord

Vineri, 12 octombrie
Austria – Irlanda de Nord 1-0 VIDEO

Luni, 15 octombrie
Bosnia – Irlanda de Nord 2-0

Clasament: 1. Bosnia 9p, 2. Austria 3p, 3. Irlanda de Nord 0p,

Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca

Sâmbătă, 13 octombrie
Irlanda – Danemarca 0-0

Marți, 16 octombrie
Irlanda – Țara Galilor 0-1 VIDEO

Clasament: 1. Țara Galilor 6p, 2. Danemarca 4p, 3. Irlanda 1p

Seria C
Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel

Joi, 11 octombrie
Israel – Scoția 2-1 VIDEO

Duminică, 14 octombrie
Israel – Albania 2-0 VIDEO

Clasament: 1. Israel 6p, 2. Scoția 3p, 3. Albania 3p

Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia

Vineri, 12 octombrie
Estonia – Finlanda 0-1
Grecia – Ungaria 1-0 VIDEO

Luni, 15 octombrie
Estonia – Ungaria 3-3
Finlanda – Grecia 2-0

Clasament: 1. Finlanda 12p, 2. Grecia 6p, 3. Ungaria 4p, 4. Estonia 1p

Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru

Sâmbătă, 13 octombrie
Norvegia – Slovenia  1-0
Bulgaria – Cipru 2-1

Marți, 16 octombrie
Norvegia – Bulgaria 1-0
Slovenia – Cipru 1-1

Clasament: 1. Bulgaria 9p, Norvegia 9p, 3. Cipru 4p, 4. Slovenia 1p

Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania

Joi, 11 octombrie
Lituania – România 1-2
Muntenegru – Serbia 0-2 VIDEO

Duminică, 14 octombrie
România – Serbia 0-0
Lituania – Muntenegru 1-4

Clasament: 1. Serbia 8p, 2. Muntenegru 7p, 3. România 6p, 4. Lituania 0p

Seria D
Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra

Sâmbătă, 13 octombrie
Georgia – Andorra 3-0
Letonia – Kazahstan 1-1

Marți, 16 octombrie
Kazahstan – Andorra 4-0
Letonia – Georgia 0-3

Clasament: 1. Georgia 9p, 2. Kazahstan 5p, 3. Andorra 2p, 4. Letonia 2p,

Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino

Vineri, 12 octombrie
Belarus – Luxemburg 1-0
Moldova – San Marino 2-0

Luni, 15 octombrie
Belarus – Moldova 0-0
Luxemburg – San Marino 3-0

Clasament: 1. Luxemburg 9p, 1. Belarus 8p, 3. Moldova 5p, 4. San Marino 0p

Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo

Joi, 11 octombrie
Feroe –  Azerbaidjan 0-3
Kosovo – Malta 3-1

Duminică, 14 octombrie
Azerbaidjan – Malta 1-1
Feroe – Kosovo 1-1

Clasament: 1. Kosovo 8p, 2. Azerbaidjan 6p, 3. Feroe 4p, 4. Malta 2p

Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar

Sâmbătă, 13 octombrie
Armenia – Gibraltar 0-1

Recunoscută de forurile internaționale din 2011, naționala din Gibraltar a obținut astăzi prima victorie într-un meci oficial.

Macedonia – Liechtenstein 4-1

Marți, 16 octombrie
Armenia – Macedonia 4-0
Gibraltar – Liechtenstein 2-1

Clasament: 1. Macedonia 9p, 2. Armenia 6p, 3. Gibraltar 6p, 4. Liechtenstein 3p,

Liga Națiunilor a fost înființată de UEFA pentru a înlocui meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.

Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior.

Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019.

În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc.

Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020. Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020.

Rezultate din amicale
Joi, 12 octombrie
Franţa – Islanda 2-2
Ţara Galilor – Spania 1-4

Irak – Argentina 0-4
SUA – Columbia 2-4
Mexic – Costa Rica 3-2

Turcia – Bosnia-Herţegovina 0-0
Honduras – Emiratele Arabe Unite 1-1

Loading...
Comentarii