Tottenham – Juventus 1-2 (3-4, la general)

Son (39) / Higuain (64), Dybala (67)

Calificare eroică pentru Juventus în sferturile de finală din Liga Campionilor. Trupa italiană a reușit să întoarcă scorul stabilit de Son la pauză, marcând în numai trei minute două goluri prin Higuain și Dybala.

Chiar dacă englezii s-au aruncat în atac, având și o bară la reluarea lui Kane (90), scorul nu s-a mai modificat până la finalul jocului, iar Juventus merge mai departe, după 2-2, în tur, și 2-1, în returul din Anglia!

Final de meci.

Min. 90: Kane a trimis în bară, apoi  Barzagli a scos mingea de pe linia porții!

Min. 83: ”Torpila” trimisă de Son a trecut milimetric pe lângă bară

Min. 82: Mingea trimisă de Eriksen a fost deviată în corner

Min. 67: Dybala a scăpat singur și l-a executat pe Lloris!

Min. 64: Higuain a urmărit o minge ajunsă în fața porții și a trimis-o din voleu în plasă

Min. 63: Mingea șutată de Dybala a zburat puțin pe lângă vinclul drept al porții lui  Lloris

Min. 60: Se joacă cu îndârjire, dar fără faze periculoase de poartă

S-a reluat partida

Tottenham Hotspur v JuventusIcon photoVEZI  GALERIA  FOTOPOZA 1 / 8

Final de primă repriză. 1-0 pentru Tottenham

Min. 40: Pjanic a trimis alături, de la 16 metri

Min. 39: Son a deschis scorul, cu un lob peste Bufon, aflat pe jos, în fața porții

Min. 38: Son, scăpat pe partea dreaptă, a șutat tare, dar puțin alături

Min. 34: Balonul trimis de Kane din 16 metri lateral dreapta a trecut puțin pe lângă

Min. 20: Bufon a respins balonul reluat cu capul de Son

Min. 17: Vertonghen l-a faultat în careu pe Costa, dar arbitrul n-a dat nimic

Min. 15: Kane a trecut de Bufon, dar a tras în plasa laterală

Min. 4: Bufon a scos in extremis balonul șutat de Son

Min. 1: Mingea l-a lovit în mână pe Benatia, arbitrul a lăsat jocul să continue

A început meciul

Înaintea meciului s-a ținut un moment de reculegere în memoria fotbalistului Astori de la Fiorentina, decedat în urmă cu trei zile.

Totenham: Lloris – Davies, Vertonghen, Sanchez, Trippier – Eriksen, Dier (74 Lamela), Dembele – Son, Kane, Alli (86 Llorente).

Rezerve: Lamela, Llorente, Lucas, Rose, Sissoko, Vorm, Wanyama.

Juventus: Bufon – Barzagli, Benatia (62  Lichtsteiner), Chiellini, Alex Sandro – Khedira, Pjanic, Matuidi (61 Asamoah) – Dybala, Higuain (84 Sturaro), Costa.

Rezerve: Asamoah, Bentancur, Lichtsteiner, Marchisio, Rugani, Sturaro,Szczesny.

Londonezii au acum calificare în mână, după miracolul de la Torino. Italienii au condus cu 2-0 după 9 minute. Super-golgheterul Harry Kane a redus din handicap (35), apoi “Bătrâna Doamnă” a risipit un penalty (Higuain, în prelungirile primei reprize. Trupa lui Pochettino a reușit să egaleze și să obțină o remiza de aur în perspectiva returului de pe “Wembley”.

LIVETEXT Juventus – Tottenham 2-2, în optimile Ligii Campionilor. Higuain, înger și demon

Buffon Chiellini, Pjanici sau Dybala, oamenii cheie ai lui Max Allegri, speră să întoarcă soarta calificării.

Echipe probabile
Tottenham: Lloris – Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Dier, Dembele – Heung-Min, Alli, Eriksen – Kane.
Juventus: Buffon- Lichtsteiner, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira, Pjanici, Matuidi – D. Costa, Dybala, Mandzukici.

Divorțul Laurențiu Reghecampf - Anamaria Prodan. S-a ajuns la înjurături și jigniri: „S-a întrecut orice limită de bun simț””
Doliu în lumea fotbalului. A murit electrocutat în baie, din cauza telefonului mobil
"Bate Poliţia ăsta, bă!". Doi polițiști locali, luați la pumni în centrul Timişoarei, în miez de noapte
Horoscop 24 octombrie 2021. Berbecii au parte de o zi care îi invită la recunoașterea unor erori față de sine
Din 7.000 de angajați ai Primăriei Capitalei, 1.500 nu fac nimic, dar sunt păstrați în funcții
Calvar pentru o tânără. Ce a putut să păţească după 10 partide de amor într-un timp atât de scurt