Fotbalistul român Liviu Antal (29 de ani), de la Zalgiris Vilnius, a deschis scorul, astă-seară, în meciul cu Klaksvik, echipă din Insulele Faroe.

Fostul jucător de la Oțelul Galați, cu care a fost campion în Liga 1 în 2011, a punctat în minutul 7, când a deschis scorul în partida contând pentru turul I preliminar al Ligii Europa.

Meciul s-a terminat nedecis, scor 1-1, după ce Ronnie Iversen a egalat în minutul 65. Trupa din Lituania a trecut însă mai departe în Liga Europa, cu scorul general de 3-2.

În minutul 36, Antal a ieșit accidentat, lăsându-i locul lui Serge Nyuiadzi. Românul a început jocul titular, pe o poziție în spatele singurului vârf avansat, Marquinhos. Antal este primul român care joacă în campionatul din Lituania. El a semnat cu campioana Lituaniei pe 20 iunie 2017, contractul fiind valabil pe un an și jumătate.

Antal nu este singurul românul care a marcat în a doua competiției europeană intercluburi. Sergiu Buș a găsit drumul spre gol, în partida Levski Sofia, disputată marți seară.

Sergiu Buș (25 de ani) a înscris un gol pentru Levski Sofia în meciul cu Vaduz (Liechtenstein) din turul I al preliminariilor Europa League. Ulterior, atacantul român a ratat un penalty în minutul 76, iar echipa lui a pierdut calificarea.

Levski a pierdut turul din Liechtenstein, 0-1, a câștigat în retur cu 3-2 pe teren propriu, dar a fost eliminată, Vaduz mergând mai departe.

Un bilet găsit de soția sa într-o geantă pe care nu o mai folosise de patru ani i-a schimbat viața: „Mi-a zis că e un semn”
Vlad Voiculescu, acuzații GRAVE după congresul PNL: ”Peste 4000 de teste pozitive nu au fost ...
Momentul teribil în care doi cai țâșnesc în mijlocul unui drum național din Teleorman. Unul dintre ei lovește în plin mașina unei familii
Horoscop 27 septembrie 2021. Peștii ar fi bine să acorde o atenție deosebită oricărei investiții, cheltuielilor mari
Apare prima bancnotă din România cu chipul unei femei. Ce valoare are și pe cine reprezintă
Josnic! Tânăra a primit 60.000 de euro pentru partida de amor filmată cu bărbatul celebru al ţării: "M-am simţit umilită". El e idolul naţiunii