Marius Copil a fost învins în Suedia chiar de ziua lui
Tenis Libertatea > Sport > Tenis > Marius Copil a fost învins în Suedia chiar de ziua lui

Jucătorul român de tenis s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Stockholm (Suedia), dotat cu premii în valoare totală de 521.405 de euro.

Marius Copil (locul 160 ATP) a fost învins în două seturi, scor 2-6, 2-6, de cehul Tomas Berdych (29 de ani, numărul 7 mondial), într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale turneului de tenis de la Stockholm. Jocul a durat o oră şi 7 minute. Copil a suferit această înfrângere chiar în ziua în care a împlinit 24 de ani!

Pentru prezenţa în sferturile de finală ale întrecerii din Suedia (cea mai bună performanţă a sa la această competiţie), Marius Copil va primi 15.360 de euro şi 57 de puncte ATP.